Connect with us

SVIJET

Papa potpisao: Transrodne osobe mogu se krstiti i biti kumovi na vjerskim vjenčanjima

Objavljeno

na datum

Transrodne osobe mogu biti kumovi na rimokatoličkim krštenjima, svjedoci na vjerskim vjenčanjima i sami primiti krštenje, saopćila je u srijedu doktrinarna kancelarija Vatikana, odgovarajući na pitanja biskupa.

Odjeljenje, poznato kao Dikasterij doktrine vjere, bilo je nejasno, međutim, u odgovoru na pitanje da li istopolni par može imati crkveno krštenje za usvojeno dijete ili ono dobijeno preko surogat majke.

Biskup Jose Negri iz Santo Amara u Brazilu poslao je doktrinarnoj kancelariji u julu šest pitanja u vezi sa LGBT osobama i njihovim učešćem u sakramentima krštenja i ženidbe.

Sadržaj se nastavlja ispod oglasa

Tri stranice pitanja i odgovora potpisao je šef odjela, argentinski kardinal Víctor Manuel Fernández, a odobrio ih je papa Franjo 31. oktobra. Oni su objavljeni na web stranici odjela u srijedu koristeći italijansku riječ za “transseksualce”.

Franjo, 86, pokušao je da Crkvu učini dobrodošlijom LGBT zajednici bez promjene crkvenih učenja, uključujući i jedno koje kaže da privlačnost prema istom polu nije grešna, ali istopolni činovi jesu.

U odgovoru na pitanje da li se transrodne osobe mogu krstiti, doktrinarni ured je rekao da bi to mogli uz određene uslove i sve dok “ne postoji rizik od izazivanja javnog skandala ili dezorijentacije među vjernicima”.

U njemu se navodi da transrodne osobe mogu biti kumovi na krštenju po nahođenju lokalnog svećenika, kao i svjedok na crkvenom vjenčanju, ali lokalni svećenik treba da bude “pastoralni oprez” u svojoj odluci.

Sadržaj se nastavlja ispod oglasa

“Ovo je važan korak naprijed u Crkvi koja transrodne ljude ne vidi samo kao ljude (u Crkvi za koju neki kažu da oni zapravo ne postoje) nego i kao katolike”, rekao je otac James Martin, istaknuti jezuitski svećenik i pobornik LGBT prava u Crkvi, rečeno je na platformi X, ranije poznatoj kao Twitter.

Papa Franjo se susreo sa transrodnim osobama iu julu je jednoj transrodnoj osobi rekao: “Čak i ako smo grešnici, on (Bog) se približava da nam pomogne. Gospod nas voli takve kakve jesmo, ovo je Božja luda ljubav.”
U dokumentu se navodi da osoba u istospolnoj vezi također može biti svjedok na katoličkom vjenčanju, navela je kancelarija, pozivajući se na postojeće crkveno kanonsko zakonodavstvo koje to ne sadrži zabranu.

Odgovor je bio manje jasan u pogledu osoba u istospolnim vezama i njihove uloge u krštenju, što je inicijacija u Crkvu za djecu ili odrasle.

Brazilski biskup je tražio smjernice o tome da li istopolni par koji je usvojio dijete ili ga je dobio od surogat majke može to dijete krstiti na katoličkoj ceremoniji.

Sadržaj se nastavlja ispod oglasa

U odgovoru se navodi da je za krštenje djeteta istospolnog para morala postojati “dobro osnovana nada da će biti obrazovano u katoličkoj vjeri”.

Postojao je sličan nijansiran odgovor na pitanje da li osoba u istospolnoj vezi može biti kum na crkvenom krštenju. Rečeno je da osoba mora “voditi život koji je u skladu s vjerom”.

Sadržaj se nastavlja ispod oglasa
Nastavi čitati
Marketing
Klikni za komentar

Ostavi odgovor

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

SVIJET

Vučić: Izgubili smo, rezolucija će se usvojiti, ali smo odbranili ugled Srbije

Objavljeno

na datum

Administator

Srbijanski predsjednik Aleksandar Vučić priznao je da će Generalna skupština Ujedinjenih nacija usvojiti UN-ovu rezoluciju o genocidu u Srebrenici, kao i prijem Kosova u Vijeće Evrope, zaključivši da najmoćnije sile nisu uspjele “baciti Srbiju na koljena i pod” i da je zbog toga Srbija na čelu s njim uspjela.

Vučić je naveo da je borba bila, ne da bi negirao nečije žrtve, nego da se Srbija spasi od naplate ratne štete i revizije presude Bosne i Hercegovine protiv Srbije.

Na početku svoga obraćanja srbijanski predsjednik je citirao pojedine dijelove Dejtonskog mirovnog sporazuma zaključivši da se time dokazuje kako je rezolucije o Srebrenici “brutalno gaženje Daytona i Ustava BiH” i da to znaju i Amerikanci “koji sada šute”.

Sadržaj se nastavlja ispod oglasa

“Potpuno je jasno da je bio neophodan konsenzus u Predsjedništvu (za odluku o rezoluciji o Srebrenici) i onda bi u slučaju da je neko preglasan pokrenula bi se zaštita vitalnog nacionalnog interesa. U Generalnoj skupšti po prvi put u njenoj historiji trebalo bi po prvi put da se odlučuje o aktu za koji ne postoji saglasnost konstutivnih naroda na koji se tak akt odnosi. Da idem dalje – za Ruandu je pored saglasnost Huta i Tutsija trebala saglasnost svih država u Africi. Oni su proveli konsultacije unutar zemlje i sa regionalnim partnerima, a mi smo za rezoluciju prvi put čulu od njemačkih partnera. Mi smo ih upitali zašto nas niste obavijestili, mi smo ‘garanti’ Daytona, našeg stanovništva je 32 posto u BiH. Amerikanci su pametniji od drugih i zato su se povukli. Oni šute zato što znaju da smo u pravu”, ocijenio je srbijanski predsjednik.

Vučić je dodao kako Srbija nikada nije negirala strašan zločin nad Bošnjacima i da je “pokušala organizovati život na racionalnim osnovama u prijateljskim uslovima”, ali da za to nije bilo razumijevanja jer, kako je poentirao, “za njih su Srbi dobri samo ako bi spustili glavu dok nas udaraju motkama i da to nije dovoljno, nego moramo govoriti kako nam je lijepo dok nas tuču”.

Vučić je ispričao kako se “borio protiv rezolcuije o Srebrenici”…

“Ja sma organizovao broje sastanke, razgovaro sam sa 22 predsjednika i premijera i sa predstavnicima 111 zemalja u UN-u. Nastavio sam to da radim svaki dana. Zašto? Zato što sam znao šta je namjera Nijemaca, ali i onih iz Sarajeva. Kada su vidjeli da se neko suprotstavio, onda su pokrenuli najjeziviju kampanju najbrutalnijih uvreda. Nemam problem da budem izložen takvom linču zato što se borim za svoj narod i istinu. Ne zato što hoću da negiram bilo kakav zločin nego da spriječim zločine u budućnosti. Nisu oni tražili da Vučić pogne glavu u Srebrenici i položi cvijet, nego oni traže pravne i političke konzekvence. Ovo je jedina rezolucija koja će biti usvojena preglasavanjem, ovo neće biti jednoglasna odlka. Ni blizu. Bit će onih koji će glasati mukom za rezoluciju”, tvrdi Vučić.

Sadržaj se nastavlja ispod oglasa

Uskoro opširnije…

Nastavi čitati

SVIJET

Borrell: Očekuje se da će nekoliko evropskih članica priznati Palestinu do kraja maja

Objavljeno

na datum

Administator

Očekuje se da će nekoliko evropskih država članica priznati palestinsku državnost do kraja maja, rekao je danas visoki predstavnik EU za vanjsku politiku i sigurnost Josep Borrell na marginama posebnog sastanka Svjetskog ekonomskog foruma u Rijadu.

U martu su Španija, Irska, Malta i Slovenija najavile da će zajednički raditi na priznavanju palestinske države.

Izrael je rekao zemljama EU da bi njihova inicijativa predstavljala “nagradu za terorizam” koja bi smanjila šanse za pregovorno rješenje sukoba starog generacija.

Sadržaj se nastavlja ispod oglasa

Napomenimo da 139 od 193 država članica Ujedinjenih naroda smatraju Palestinu državom.

Evropska unija kao cjelina ne priznaje Palestinu, kao ni neke države poput SAD-a, Francuska i Velike Britanije.

Sadržaj se nastavlja ispod oglasa
Nastavi čitati

SVIJET

Francuska zbog rata u Gazi gotovo prestala izvoziti oružje u Izrael

Objavljeno

na datum

Administator

Francuska je suspendovala dio izvoza oružja u Izrael od početka rata protiv Hamasa, piše francuski dnevnik Le Monde.

Pariz je prestao slati dijelove koji bi se mogli koristiti za izradu artiljetijskih granata nakon revizije odbrambenog izvoza u Izrael u oktobru 2023. godine, stoji u izvještaju.

Općenito, Francuska je nastojala smanjiti izvoz u Izrael na najmanju moguću mjeru bez “potpunog prekida vojnih veza”. Francuska se suzdržala od glasovanja o rezoluciji Vijeća za ljudska prava Ujedinjenih naroda od 5. aprila kojom se poziva na embargo na isporuke oružja Izraelu.

Sadržaj se nastavlja ispod oglasa

Izrael čini samo 0,2 posto francuskog tržišta izvoza oružja vrijednog 27 milijardi eura.

“S Izraelcima, malo pomažemo jedni drugima, malo prodajemo opremu, dovoljno smo im blizu da znamo što rade, ali u isto vrijeme smo konkurencija, a iznad svega, postoji vrlo jasna želja Francuske da ne pomaže operacije koje se provode u Gazi i da preuzme što manje rizika u isporukama oružja”, kazao je izvor za Le Monde.

Francuska mornarica prekinula je svoja uobičajena pristajanja u luci Haifa, prema izvjetaju, a njena avijacija također nije planirala nikakve zajedničke vježbe.

Sadržaj se nastavlja ispod oglasa
Nastavi čitati
Marketing
Marketing

U fokusu