Connect with us

BIHAĆ

Amarildo Mulić održao press konferenciju i objasnio kako će pomoći svim kategorijama stanovništva grada Bihaća

Objavljeno

na datum

Amarildo Mulić

U prostorijama Amarilda Mulića, nezavisnog kandidata za gradonačelnika Bihaća, danas je održana press konferencija u kojoj je detaljno objašnjen program svih aktivnosti koje želi sprovesti ukoliko pobijedi na izborima za gradonačelnika Bihaća.

U nastavku donosimo teme koje je Mulić prezentirao i za koje će se boriti ako postane gradonačelnik.

Grad Bihać je suočen s dugotrajnim procesom negativnih demografskih kretanja, prije svega u padu nataliteta, starenju populacije i iseljavanju stanovništva, a na žalost, do sada niko nije pokazao zanimanje za negativan demografski trend. Broj novorođenih je u stalnom padu, a veliki broj mladih ljudi koji pripadaju genetivnoj populaciji trajno odlazi.

Sadržaj se nastavlja ispod oglasa

Šutnja o ovom problemu dovela nas je u poražavajuću situaciju da mladi sve više tonu u apatiju i jedini izlaz vide u odlasku u inostranstvo.

Prema statističkim podacima broje rođene djece 2008. godine u Bihaću je bio 650, a 10 godina kasnije, 2018. 456, što predstavlja dramatičan pad za 30%. Ove školske godine 2022./2023. u cijelom gradu Bihaću u školske klupe po prvi put je sjelo samo 386 prvačića, a nekada je taj broj bio i 5 puta veći.

Ovi podaci su zvanični, i predstavljaju najmanji broj upisane djece ikada zabilježen u obrazovnom sistemu Grada Bihaća.

Na bazi tih podataka slobodno se možemo zapitati, da li ovako mali broj prvačića predstavlja najavu demografskog sloma u Bihaću?

Sadržaj se nastavlja ispod oglasa
Amarildo Mulić – Press konferencija 27.01.2023.

Radi svega navedenog, krajnje je vrijema da se Grad Bihać počne ozbiljno baviti donošenjem strategije i mjera koje imaju za cilj ohrabriti mlade ljude da ostanu u Gradu Bihaću, i uputi im jasnu poruku da će doći do pozitivnih promjena kada je u pitanju porodica, naša djeca i mladi.
Mlada generacija, čak i ona koja je sada u osnovnom obrazovanju, mora dobiti jasan signal da se Grad Bihać njih nije odrekao, a to se mora vidjeti kroz organizovan pristup i djelovanje institucije Grada, prvenstveno kroz trošenje budžetskog novca u svrhe koje predstavljaju prioritete, prvenstveno usmjerene na porodicu, djecu i mlade.

Rješenje vidim jedino u vođenju kvalitetne socijalne i ekonomske politike okrenute prema našim građanima, a Grad Bihać, mora voditi demografsku i pronatalitetnu politiku koja će vratiti osjećaj mladim ljudima da su potrebni i da neko u Gradu Bihaću vodi politiku u njihovu korist.

U okviru projekta ”NAŠA DJECA”, kao gradonačelnik, uvešću mjere koje imaju cilj podršku pronatalitetnoj politici u Gradu Bihaću i jačanja uloge porodice, koje podrazumijevaju, između ostalog, formiranje Službe za demografski razvoj, a zatim direktnu stimulaciju pronatalitetne politike kroz povećanje broja porodica sa pravom na dječiji doplatak i druge naknade i pogodnosti u Gradu Bihaću.

Uvođenje pronatalitetnog dodatka koji se povećava za svako naredno novorođeno dijete u porodici, povećanje prostornih, finansijskih, tehničkih i kadrovskih kapaciteta u predškolskim ustanovama, znatno veće subvencioniranje troškova boravka djece u vrtićima, posebno za porodice sa više djece, i dodjelu školske opreme učenicima osnovnih i srednjih škola.

Projekte podrške za dječiju zaštitu, utvrđuje naknade za zaposlene i nezaposlene majke.

Sadržaj se nastavlja ispod oglasa

Apsolutni prioritet u gradu Bihaću treba da imaju mjere za povećanje nataliteta koje će podsticati i finansirati grad Bihać, i u tu svrhu moramo koristiti sva raspoloživa sredstva.

Roditeljstvo, majčinstvo i socijalna osjetljivost treba da bude najaktuelnija tema u našem Gradu, a pitanje porodice i majčinstva biće u mome fokusu kao Gradonačelnika.

Cilj je da jednim sveobuhvatnim programom pokrenem niz mjera koje treba da podstaknu rađanje djece u Bihaću, ali i ublaži odliv mladih ljudi u inostranstvo.

Naši susjedi su to odavno shvatili poput Karlovca, Bjelovara, Opatije, Sinja,Varaždina, Slavonskog broda, Šibenika, Vrgorca, Osijeka, Metkovića, Pule, Rijeke, Zagreba, Vrbovskog, Jastrebarskog, Novog Marofa, i niza drugih gradova primjenjuju slične mjere, a najbolji primjer je mala podravska općina Molve od 2.000 stanovnika, koja za prvorođeno dijete izdvaja čak 20.000 KN ili više od 5.000 KM, a pozitivni rezultati su već postali vidljivi na zadovoljstvo tamošnjih građana.

Sadržaj se nastavlja ispod oglasa

Nama ne trebaju biti prioritet igrališta po kojima se ubrzo neće niko igrati ili bazeni u kojima neće imati ko plivati, nama trebaju djeca i mladi na kojima svijet i ostaje jer je demografija temelj ekonomskog, društvenog i ukupnog razvoja grada Bihaća, te iz tog razloga se zalažem za ovaj projekt koji predviđa mjere koje su hitne, neophodne i ne trpe odlaganje.

PRIORITETNE MJERE ZA REALIZACIJU PROJEKTA ”NAŠA DJECA”

 1. Jednokratna naknada za prvorođeno dijete – 500 KM
 2. Jednokratna naknada za drugorođeno dijete – 700 KM
 3. Jednokratna naknada za treće i svako slijedeće dijete – 1.000 KM
 4. Mjesečna finansijska pomoć nezaposlenim majkama –300 KM
 5. Godišnja financijska pomoć porodicama s četvero i više djece čija su primanja ispod visine prosječnog ličnog dohotka prema podacima Zavoda za statistiku FBiH –500 KM
 6. Finansiranje kamata za mlade bračne parove koji kupuju prvu nekretninu na području grada Bihaća u punom iznosu
 7. Pomoć bračnim parovima za vantjelesnu oplodnju 50% iznosa
 8. Sufinansiranje naknade za vrtić drugog i svakog slijedećeg djeteta u svim vrtićima na području grada Bihaća
 9. Pomoć za nabavku školskog pribora za osnovnu školu djeci čiji roditelji imaju primanja ispod visine prosječnog ličnog dohotka prema podacima Zavoda za statistiku FBiH – u punom iznosu
 10. Podrška za nabavku školskog pribora za srednju školu, učenicima čiji roditelji imaju primanja ispod visine prosječnog ličnog dohotka prema podacima Zavoda za statistiku FBiH – u punom iznosu
 11. Nagrada za učenike generacije osnovnih i srednjih škola u prvoj akademska godina nakon upisanog fakultete, mjesečno po 200 KM

Socijalna briga za ljude, pogotovo penzionere sa najnižim primanjima, potpuno je zapostavljena u našem društvu, a penzioneri su osuđeni da žive teško, ispod svakog minimuma.

Penzioner spadaju u najugroženiju, ali i najodgovorniju kategoriju našeg društva i svoje obaveze izvršavaju redovno, a kako žive oni sami znaju najbolje. Budžet grada Bihaća je i njihov budžet i imaju pravo da osjete mogućnosti koje postoje, a ne da budu samo usputna pojava.

Penzioneri su žene i muškarci koji su izgradili ovo što danas imamo, a mladi kada vide kako se društvo loše odnosi prema njima, sutra vide sebe i kako će se društvo ponašati i prema njima, i to je sigurno, zajedno sa svim ostalim lošim stvarima i nebrigom prema ljudima, možda i presudan razlog za odluku o odlasku.

Sadržaj se nastavlja ispod oglasa

Iznos koji predviđam sigurno nije dovoljan, ali je znak pažnje i brige prema našim penzionerima, da znaju da nisu ostavljeni i da Grad Bihać poštuje njihovo dostojanstvo i cijeni njihov doprinos izgradnji Bihaća.

Prema Projektu ”Grad Bihać poštuje svoje penzionere”, sredstva iz Budžeta Grada bi bila doznačena u vidu dvokratne pomoći penzionerskim domaćinstvima sa najnižim i zajamčenim penzijama tokom kalendarske godine, na način da će svakom penzionerskom domaćinstvu iz pomenute kategorije biti dodjeljena finansijska pomoć po 200 KM, dva puta godišnje, u martu i decembru.

Također, našim sugrađanima koji su u stanju socijalne potrebe obezbjedit ću civilizovan, adekvatan i opremljen prostor, kako tanjir hrane ne bi čekali na cesti ispred Javne kuhinje, što je svakodnevna slika.

Ako je migrantima u Gradu Bihaću obezbjeđen normalan, suh i zagrijan prostor za objedovanje, onda je sigurno da to možemo i moramo učiniti za naše sugrađane koji su u stanju socijalne potrebe.

Sadržaj se nastavlja ispod oglasa

Nastavi čitati
Marketing
Klikni za komentar

Ostavi odgovor

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

BIHAĆ

Bihać: Pijan urinirao na javnom mjestu pa vrijeđao patrolu koja je došla na poziv građana

Objavljeno

na datum

Administator

U Bihaću je jedan muškarac prekršajno kažnjen nakon što je urinirao na javnom mjestu, a potom vrijeđao policijsku patrolu, potvrđeno je za portal “Avaza” u MUP-u USK.

Događaj se desio jučer u bihaćkom naselju Ozimice 1, a građani su u 14.39 sati policiji prijavili muškarca.

Policijska patrola pronašla je prijavljenog K. M. koji je bio u vidno alkoholiziranom stanju. Tom prilikom nije propustio da vrijeđa patrolu.

Sadržaj se nastavlja ispod oglasa
 • Njemu je uručen prekršajni nalog jer je vršeći fiziološku potrebu izložio intimni dio tijela pogledu drugom, a zatim i omalovažavao ovlaštena službena lica prilikom vršenja službenih poslova i zadataka – rečeno je u za portal “Avaza” u MUP-u USK.

Nastavi čitati

BIHAĆ

Potvrđena optužnica protiv direktorice Doma zdravlja Bihać, Ministra zdravstva USK i privatne apoteke BPharm te njene odgovorne osobe

Objavljeno

na datum

Administator

Bihać, 16. mart – Općinski sud u Bihaću potvrdio je optužnicu Kantonalnog tužilaštva Unsko-sanskog kantona protiv Šabulić Dženisa (43) iz Bihaća, pravnog lica Privatna zdravstvena ustanova BPharm Bihać, Softić Kasumović Anele (43) iz Bihaća i Kapić Hazima (65) iz Cazina.

Stavlja im se na teret počinjenje više krivičnih djela, konkretno

-Šabulić Dženisu krivično djelo Krivotvorenje službene isprave iz člana 389. stav 1. KZ FBIH i krivično djelo Zloupotreba položaja ili ovlaštenja iz člana 383. stav 1. KZ FBIH,

Sadržaj se nastavlja ispod oglasa

-PZU BPharm Bihać krivično djelo Krivotvorenje službene isprave iz člana 389. stav 1. a u vezi sa članom 128. stav 1. tačka a) KZ FBIH i krivično djelo Zloupotreba položaja ili ovlaštenja iz člana 383. stav 1. u vezi sa članom 128. stav 1. tačka a) KZ FBIH,

Softić Kasumović Aneli krivično djelo Zloupotreba položaja ili ovlaštenja iz člana 383. stav 1. KZ FBIH,

Kapić Hazimu krivično djelo Zloupotreba položaja ili ovlaštenja iz člana 383. stav 1. KZ FBIH,

Optuženima se stavlja na teret da su u okvirima svojih ovlaštenja nezakonito pogodovali apoteci BPharm da protivno Zakonu i Pravilniku posluje u prostorijama Doma zdravlja Bihać bez provođenja javne procedure i bez ugovora zaključenog na temelju zakonske procedure.

Sadržaj se nastavlja ispod oglasa

Predmetna optužnica je rezultat iscrpne istrage Tužilaštva, tijekom koje je saslušano veliki broj svjedoka, te je sudu predloženo izvođenje preko 240 materijalnih dokaza,saopćeno je iz Tužilaštva USK.

U narednom periodu se očekuje zakazivanje ročišta za izjašnjenje o krivnji kod Općinskog suda u Bihaću.

Sadržaj se nastavlja ispod oglasa
Nastavi čitati

BIHAĆ

MUP USK: Pojačana kontrola učesnika u saobraćaju na području Grada Bihaća

Objavljeno

na datum

Administator

Obavještavamo javnost da će u vremenskom periodu od 21.03. do 23.03.2023.godine (utorak, srijeda i četvrtak) policijski službenici Policijske stanice Bihać izvršiti pojačanu kontrolu vozila sa kojim se vrši prevoz robe i stvari-dostavna vozila, vozila brze pošte i kontrola svih vozila koja se bave prevozom roba, s akcentom na kontroli: tehničke ispravnosti, upravljanje neregistriranim vozilom, posjedovanje propisne rezervne opreme, posjedovanje u vozilu dokumentacije propisane Zakonom o cestovnom prijevozu F BiH (putni nalog, važeće rješenje o ispunjavanju tehničko-eksplotacijskih uslova za vozilo, karton preventivnog tehničkog pregleda, licenca za obavljanje javnog prevoza, ljekarska uvjerenja, prateća dokumentacija prevoza robe i stvari),saopćeno je iz MUP-a USK.

Nastavi čitati
Marketing
Marketing

U fokusu