Jevgenij Prigožin, šef privatne vojne kompanije Wagner (PMC), uvjeren je da bi povlačenje njegovih trupa iz grada Bahmuta urušilo cijelu frontu, a zatim bi Rusija okrivila plaćenike za poraz u ratu.
“Ako se Wagnerova grupa povuče iz Bakhmuta, cijeli front će se srušiti… Ako se Wagnerova grupa sada vrati unatrag, onda se u historiji događa sljedeća situacija: jasno je da će se fronta srušiti do ruske granice, a može se nastaviti i dalje”, kazao je Prigožin.
Prigožin se žali da će ruske vlasti okriviti Wagnerovce za ratne poraze, jer će povlačenje plaćenika iz Bahmuta “izazvati ‘efekt proljeća’ i ukrajinske snage će se probiti na teritorij takozvane ‘LNR’ sa svih strana, počistiti Lugansk i Sorokyne i ući u Rusiju.”
Sadržaj se nastavlja ispod oglasa
Nadalje pretpostavlja da će u tom slučaju i Krim biti oslobođen.
Prigožin je ogorčen što rusko ministarstvo odbrane iz tog razloga ne daje Wagnerovcima municiju i više osuđenika koje bi regrutirali u svoje redove.
Video s riječima šefa Wagnera pojavio se na internetu kasno navečer 4. marta Trenutno nije poznato kada i gdje je snimljena. Prigožinova press služba nije objavila video.
Šef Wagnera je već ulazio u sukob sa ruskim ministarstvom odbrane optužujući ih da ne isporučuju dovoljnu količinu municija njegovim trupama.
Sadržaj se nastavlja ispod oglasa
Privatna vojna kompanija Wagner je udarna pesnica Rusije u namjeri da osvoji grad Bahmut na istoku Ukrajine. U gradu se trenutno vode ogorčene borbe, ali ga ruske trupe još uvijek nisu uspjele opkoliti.
Njemačka je najavila da će pojačati policijske patrole duž krijumčarskih ruta na granici s Poljskom i Češkom u nastojanju da spriječi ulazak većeg broja migranata u zemlju.
Nove mjere će početi odmah, rekla je ministrica unutrašnjih poslova Nancy Faeser.
Najava je uslijedila dan nakon što je u policijskim racijama otkriveno više od 100 sirijskih državljana u stanovima pretresenim u vezi sa krijumčarenjem.
Sadržaj se nastavlja ispod oglasa
Faeser nije ponudila nikakve detalje o tome koliko će još službenika granične policije biti raspoređeno, ali je naglasila da neće biti instalirane fiksne granične kontrole kao što je to Njemačka učinila duž svoje granice s Austrijom od 2015. godine.
Da bi uvela takve kontrole, Njemačka bi morala obavijestiti Evropsku komisiju.
Najavljeno je da će se nove kontrole odvijati u saradnji sa Poljskom i Češkom.
Više od 220.000 ljudi zatražilo je azil u Njemačkoj u periodu od januara do augusta ove godine.
Austrijsko ministarstvo pravosuđa je potvrdilo kako je trostruki ubica Alen Rizvanović izvršio samoubistvo u zatvoru, ali nije željelo davati dodatne informacije. Kronen Zeitung piše kako je beživotno tijelo 33-godišnjeg Rizvanovića pronađeno u subotu ujutro u samici u zatvoru Stein.
Rizvanović je 20. juna 2015. u Grazu u pješačkoj zoni automobilom usmrtio tri, a povrijedio 36 osoba. Postoje i snimke na kojima se vidi kako su pješaci očajnički pokušavali izbjeći nalet automobila. Nakon krvavog pohoda Rizvanović je izašao iz vozila te počeo napadati ljude i prijetiti im nožem, a policija ga je nedugo nakon toga uhapsila.
Kako navodi Index, policija je ubrzo nakon napada isključila terorizam kao moguć motiv napada i pripisala ga psihičkoj bolesti. Unatoč tome, utvrdilo se da ne postoji razlog za njegovo smještanje u specijaliziranu ustanovu, nego je poslan u zatvor. Rizvanović, koji je bio profesionalni vozač, i ranije je bio sklon nasilju te je nedugo prije krvavog pohoda izbačen iz porodičnog doma uz zabranu pristupa porodici.
Sadržaj se nastavlja ispod oglasa
Sudilo mu se za trostruko ubistvo i pokušaj ubistva čak 108 osoba koje su mu se toga kobnog dana našle na meti. Tri mjeseca nakon napada osuđen je na doživotni zatvor. Inače, Rizvanović se s roditeljima u Austriju preselio ratne 1993. godine, u dobi od četiri godine.
Poljska bi mogla uvesti kontrole na granici s Njemačkom zbog zabrinutosti oko porasta ilegalnih migranata, rekao je glasnogovornik vlade Piotr Muller za Polsat News kasno u utorak.
Ministar unutrašnjih poslova Mariusz Kaminski istakao je da je Poljska u utorak uvela provjere nekih vozila koja prelaze slovačku granicu, za koja graničari sumnjaju da bi mogla prevoziti ilegalne migrante.
Slovačka se također bori s porastom ilegalnih migranata, a broj ilegalnih migranata pritvorenih u Slovačkoj porastao je devet puta u odnosu na godinu prije na više od 27.000 do sada ove godine, prema ministarstvu unutrašnjih poslova zemlje.
Sadržaj se nastavlja ispod oglasa
U međuvremenu, Njemačka je saopćila da će pojačati granične kontrole s Poljskom i Češkom kako bi pomogla u borbi protiv trgovine ljudima.
“Bojimo se da će svakog trenutka doći do prometa iz Italije”, rekao je Muller, govoreći o ilegalnim migrantima, dodavši da zato razmišljaju o nekim kontrolama na poljsko-njemačkoj granici, jer se boje prometa koji će doći iz Italije.
Podsjećamo, hiljade migranata koji su brodovima putovali iz Sjeverne Afrike iskrcali su se ovog mjeseca na italijanski otok Lampedusa.
Potez Njemačke da pooštri granične kontrole uslijedio je nakon što je kancelar Olaf Scholz u subotu pozvao poljsku vladu da razjasni optužbe o dogovoru o gotovini za vize za migrante.