Ukoliko još uvijek niste ažurirali softver svog iPhone pametnog telefona na iOS 16.3.1 verziju, trebalo bi da to što prije uradite.
Iako su nadogradnje relativno česte, Apple je ovaj put ispravio sigurnosni propust za koji kaže da je “možda aktivno eksploatisan”, što znači da nije isključeno da su hakeri već iskoristili ovu manu kako bi pristupili Apple telefonima.
Naime, najveći problem bio je u Webkit-u Safari pregledača, zahvaljujući kojem su napadači mogli da pristupe uređajima.
Sadržaj se nastavlja ispod oglasa
Apple je još ispravio sigurnosnu grešku koja je omogućavala zlonamjernim akterima da dobiju privilegovan pristup uređaju, ali kompanija nije svjesna da je iko uspio da iskoristi ovu manu.
Webkit manu je pronašao anonimni sigurnosni istraživač, dok se za propust u kernelu kompanija Apple zahvalila kompaniji “Pangu Lab” i “Google Project Zero” timu.
Ispravke sigurnosnih propusta na Apple uređajima nisu neobična pojava, a upotreba najnovijeg softvera često može pomoći korisnicima da se zaštite od hakerskih napada koji aktivno eksploatišu mane u softveru.
Ukoliko želite da ažurirate svoj uređaj na iOS 13.6.1 verziju, potrebno je da posetite Settings > General > Software Update, a zatim preuzmete i instalirate najnoviju nadogradnju.
Goran Bare je ususret koncertu u Košarkaškom centru Dražen Petrović u Zagrebu gostovao u HRT-ovoj emisiji “Kod nas doma” te je, između ostalog, komentarisao današnju muziku.
“Ovo što sad ja čujem na radiju, to mi ne zvuči ni na šta zapravo. To jednostavno… Ne želim nikog vrijeđati, ali jednostavno, to je udaranje… Nekakve djevojke pjevaju ‘Aaa move your body’, ovo – ono, tamo – vamo, trči, vrati se, donesi i tako…”, rekao je.
Dodao je da smatra da su spotovi ogavni, ali nije želio dalje komentarisati.
Sadržaj se nastavlja ispod oglasa
“Ne, ne bih htio. Počet ću, a onda me niko neće moći zaustaviti. Onda će biti belaja”, rekao je uz osmijeh.
Najavio je i nove muzičke projekte, a na pitanje novinarke Barbare Kolar osjeća li tremu uoči zagrebačkog koncerta je odgovorio:
“Ja sam već toliko dugo na sceni da je to meni uobičajeno stanje. Sve ima svoju ljepotu i svoju ružnu stranu. To je moj posao, to je moje zanimanje, to je moj život, to je sve što sam ja, to najviše volim, tim se bavim i sretan sam zbog toga.”
Prvu epizodu muzičkog takmičenja “Superstar” je obilježio nastup Muhidina Hasanovića, koji je rođen u mjestu pokraj Tuzle.
Ovaj mladić se prije sedam godina preselio u Njemačku, a umjetničko ime mu je Dinči. Filip Miletić je najprije konstatovao da je Dinči gastarbajter.
“Šta znači gastarbajter?”, upitao ga je. Severina ga je zatim pitala ima li njemačku disciplinu jer su organizovani i kod njih je “sve po špagi”.
Sadržaj se nastavlja ispod oglasa
“Nisam još. Oni su hladni. Mislim, nisu loši, ali…”, rekao je.
Otpjevao je Nuccijevu pjesmu “Automatti”. S obzirom na to da se u njoj spominje Naopoleon Bonaparte, Severinu je zanimalo zna li Dinči ko je ova historijska ličnost, a on joj je kazao da nema pojma ko je on.
“Neviđeno, samo što ritma nemaš, sluha nemaš. Super ti je pjesma”, naveo je Miletić.
Nika Turković je rekla da joj je Dinči “sve prodao”, tj. da mu je povjerovala u svaki dio teksta.
Sadržaj se nastavlja ispod oglasa
“Samo mi je tu malo falilo, pogotovo na ovim refrenima, malo sluha i to mi je, nažalost, najvažnije i tako da se moram time voditi”, dodala je.
Severina je pitala Dinčija koliko je putovao do Hrvatske, na šta joj je on odgovorio da mu je trebalo 12 sati.
“Žao mi je, ali ovo možda nije bilo tako dobro za ovu emisiju, ali mislim da ćeš s ovakvim stavom osvojiti puno cura”, kazala je.
“Beskrajno si nam simpatičan i onda je teško reći nekome ko je tako drag i simpatičan: ‘Ajde, sad opet sjedi u autobus i vozi se 12 sati. Ja ću ti dati ‘da’ i to je jedno ‘da'”, komentarisao je Tonči Huljić.
Sadržaj se nastavlja ispod oglasa
Dinči je i od Nike dobio ‘da’, no Severina i Filip su ostali prvi stavu da on ne može proći dalje. Ipak, ovaj simpatični mladić je svojom harizmom itekako uljepšao takmičenje.
Fotografija “Poljubac života” (Kiss of life) 56 godina nakon nastanka i dalje privlači veliku pažnju javnosti jer se iza nje krije nevjerovatna priča.
Fotografija je nastala 1967. godine, a objektivom ju je uhvatio Rocco Morabito, američki fotograf koji je za nju dobio i Pulitzera, samo godinu kasnije.
Iza ovog snimka se krije priča o dvojici komunalnih radnika koji su obavljali rutinsko održavanje.
Sadržaj se nastavlja ispod oglasa
Na njoj električar J.D. Thompson daje umjetno disanje svom kolegi Randallu G. Championu, nakon što je Champion ostao bez svijesti jer je slučajno dotaknuo žicu visokog napona.
Jačina od 4000 volti trenutno je prošla kroz njegovo tijelo i srce koje se zaustavilo pod tolikim opterećenjem.
Randallovo beživotno tijelo visjelo je na sigurnosnom pojasu koji je spriječio pad, a njegov partner brzo je stigao do njega i započeo reanimaciju.
Kad se kod Randalla pojavio slab puls pošto mu je Jay upuhao zrak u pluća, otkopčao ga je i spustio na zemlju.
Ubrzo su stigli spasioci koji su preuzeli Randalla i odvezli ga u najbližu bolnicu. Nakon nekog vremena potpuno se oporavio. Živio je još 35 godina poslije događaja, a umro je 2002. godine u 64. godini života.