Saopćit ćemo istinu javnosti, pred zakonom su svi ljudi jednaki, poručio je prof. dr. Rifat Škrijelj, rektor Univerziteta u Sarajevu (UNSA), uoči današnje vanredne sjednice Senata UNSA-e koja počinje u 13 sati.
Ova sjednica imat će dvije tačke dnevnog reda, a jedna od njih je način stjecanja i revizija diploma. Kako je naveo Škrijelj, javnost će se iznenaditi kada budu izneseni podaci o tome koliko je prekontrolirano diploma od 2016. do 2022. godine.
Razni pritisci Unutar ove tačke dnevnog reda raspravljat će se i o dvije diplome o kojima se u javnosti u proteklom periodu mnogo govorilo, a to su diplome direktorice Kliničkog centra Univerziteta u Sarajevu Sebije Izetbegović i predsjednika Naroda i pravde Elmedina Konakovića.
Sadržaj se nastavlja ispod oglasa
Univerzitet u Sarajevu je u proteklom periodu bio izložen raznim pritiscima od pojedinih političkih subjekata. Na sjednici ću ja, kao rektor, dati informacije koje UNSA ima o ovim diplomama. Potom će se otvoriti rasprava i vidjet ćemo u kojem će smjeru ići te kakav će ishod biti – kazao je rektor Škrijelj.
Kako je naveo, novi Zakon o visokom obrazovanju Kantona Sarajevo Senatu je dao mogućnost da oduzme diplomu ako se ispostavi da je nelegalno stečena.
Senat, prema Zakonu o visokom obrazovanju, ima mogućnost oduzimanja javnih isprava, poništavanja odluka o zvanju i tako dalje, a koje je izdao Univerzitet u Sarajevu, ukoliko se ispostavi da su nezakonito stečene. U ovom slučaju ne bih prejudicirao, to je stvar Senata. To je tijelo koje će zauzeti stav – rekao je Škrijelj.
Podsjetimo, Tužilaštvo KS je prije godinu pokrenulo istragu i počelo s provjerom diplome direktorice Kliničkog centra Univerziteta u Sarajevu, a svjedoci se i dalje saslušavaju i prikuplja se dokumentacija.
Upućeno je i više zamolnica nadležnim organima Republike Hrvatske za dostavljanje dodatne dokumentacije u ovom predmetu.
Sadržaj se nastavlja ispod oglasa
Bez dokumentacije Prethodno su pojedini odgovori dostavljeni iz Zagreba. Iz hrvatskog Ministarstva znanosti i obrazovanja kazali su da Izetbegović jeste upisala postdiplomski studij u Zagrebu, ali o ispitima nema podataka. Izetbegović je, podsjetimo, tvrdila da je u Zagrebu na postdiplomskom studiju položila oko 10 ispita, a zatim ocjene prepisala te nastavila studirati u Sarajevu. No, iz Zagreba su naveli da u dosjeu Sebije Izetbegović ne postoji dokumentacija o polaganju ispita, prenosi Dnevni Avaz
Jedna od top-tema u javnosti jeste i diploma Elmedina Konakovića, predsjednika NiP-a, i to zahvaljujući Kantonalnom odboru SDA, čiji su članovi iznijeli navode iz inspekcijskog nalaza, tvrdeći da on dokazuje neregularnosti. Škrijelj je ranije izjavio da je Konakovićeva diploma, koju je on potpisao 2017. godine, regularno stečena na Fakultetu sporta i tjelesnog odgoja.
Hoće li prisustvovati Sebija Izetbegović je članica Senata UNSA-e, kao generalna direktorica KCUS-a. Na sjednice nije često dolazila, uglavnom je slala zamjenu. Izetbegović je novoizabrana zastupnica u Skupštini KS, kao i potpredsjednica KO SDA Sarajevo.
S obzirom na to da će se na sjednici raspravljati o njenoj diplomi, bit će zanimljivo vidjeti hoće li se pojaviti ili će opet poslati zamjenu.
Total TV akcija koja se ne propušta. Gledaj vrhunski sport, najpopularnije filmove i serije, i najgledanije emisije bilo gdje u Bosni i Hercegovini. Izaberi svoj Total TV paket i uz besplatan priključak i instalaciju opreme gledaj TV za samo 1KM mjesečno prvih 10 mjeseci! A uz Total TV Extra i Premium pakete dobijaš i dodatni box za drugi TV. Svoj omiljeni TV sadržaj gledaj i na svom mobilnom telefonu, tabletu i računaru na EON aplikaciji potpuno BESPLATNO, vrati sadržaj do 7 dana unazad i uživaj u bogatom izboru EON Video kluba.
Total TV uvijek uz svoje korisnike, prijavi se na 00387 61 797-717 i ostvari +2 mjeseca po 1KM, ukupno 12 mjeseci gledaj svoje omiljene kanale za 1KM mjesečno.
Predsjednica Narodnog fronta Jelena Trivić u gostovanju na Federalnoj televiziji govorila je o brojnim aktuelnim političkim temama te se naročito osvrnula na djelovanje Milorada Dodika.
U uvodnom dijelu Trivić se osvrnula na rad Vijeća ministara BiH i parlamenta.
“Treba se vratiti u onaj period brzog formiranja vlasti koji je i praktično bio jedini rezultat na osnovu kojeg je dobiven, nezasluženo, kandidatski status BiH. Nakon tog početničkog zanosa, ‘Dodik će se promijeniti’, ‘bavit ćemo se programskim stvarima’, vrlo brzo, nije prošlo ni mjesec, već se ušlo u faze blokada, i s jedne, i s druge i s treće strane. Nisam mogla vjerovati da neko može naivno vjerovati da će se bilo koji politički akter tek tako promijeniti i njegova već zacementirana ideološka stajališta, konkretno, ako govorimo o Miloradu Dodiku”, rekla je Trivić za FTV.
Sadržaj se nastavlja ispod oglasa
Upitana koja je razlika između nje i SNSD-a, kada je u pitanju državotvorna politika, ističe kako neke sličnosti postoje.
“Republika Srpska unutar BiH temelj je moje politike. Neki drugi govore o otcjepljenju. Moja politička opcija i ja lično, ne govorimo o otcjepljenju. Eto, tu je razlika. Ne podržavam to jer znam čemu to vodi. To ne bi bilo dobro nikome – ni regionu, ni BiH, ni ljudima koji ovdje žive, kojih sve više, zbog takve retorike, odlazi. Po pitanju kampanje ‘Granica postoji’, koju iz sjene vodi SNSD – ni sa tim se ne slažem. Nije dobro izlaziti na međuentitetske linije i davati signale tenzija. Sve političke teme rješavaju se za političkim stolom. To je moj stav”, kategorična je Trivić.
Trivić se osvrnula i na to zašto je odbila susret sa visokim predstavnikom.
“Ni po ovoj temi nisam ‘u istoj koloni’ s Dodikom. Ja njega ne zovem turistom i ne govorim mu ružne riječi. Nismo se sastali zato što nismo htjeli da budemo mi ti preko kojih se prelama nešto što je, uslovno rečeno, verbalni rat, između Schmidta i Dodika. To nije naša bitka. Pitanje je zašto je Schmidt upao u Dodikovu matricu, a s druge strane neki njegovi potezi su išli u korist Dodika”, mišljenja je predsjednica Narodnog fronta.
Sadržaj se nastavlja ispod oglasa
Kada je riječ o Ustavnom sudu BiH, Trivić je odgovorila i na pitanje da li podržava SNSD u ovom segmentu.
“Podržavali bismo ih kada bismo znali da su to striktni stavovi od kojih se neće odustati. Koji će biti toliko čvrsti da niko ne može da kaže – Dodik ovaj put neće prevariti. Ne može se ni prebrojati koliko je puta SNSD prekršio vlastite zaključke”, zaključila je Trivić.
Narednih dana u Bosni i Hercegovini se očekuje promjena vremenskih uslova. U subotu su, zbog jake kiše, moguće poplave, a u nedjelju će doći do značajnog pada temperature.
U subotu 23 septembra očekuje se pretežno oblačno vrijeme. U jutarnjim satima i prijepodne kiša, jači pljuskovi i grmljavina se očekuju u zapadnim i sjeverozapadnim područjima Bosne, a u ostatku dana i tokom noći u cijeloj zemlji.
Širom zemlje se očekuju lokalno intenzivnije padavine, što može uzrokovati pojavu bujica i poplava u urbanim područjima. Vjetar slab do umjeren, povremeno sa jakim udarima, južni i jugoistočni. Jutarnja temperatura zraka od 15 do 21, na jugu do 23, a dnevna od 21 do 27, na jugu i sjeveroistoku zemlje do 29 stepeni.
Sadržaj se nastavlja ispod oglasa
U nedjelju nas očekuje oblačno i osjetno svježije vrijeme sa kišom i lokalnim pljuskovima. U Hercegovini je moguća i grmljavina. Vjetar slab do umjeren sjeverni i sjeverozapadni. Jutarnja temperatura zraka od 10 do 16, na jugu do 18, a dnevna od 12 do 18, na jugu do 24 stepena.
U ponedjeljak će također biti pretežno oblačno vrijeme. Prije podne u centralnim, istočnim, sjevernim područjima Bosne, na istoku i jugoistoku Hercegovine se očekuje kiša.
Krajem dana i tokom noći na istoku, jugoistoku Bosne i istočnim područjima Hercegovine lokalni pljuskovi. Vjetar slab do umjeren sjeverni i sjeveroistočni. Jutarnja temperatura zraka od 9 do 15, na jugu do 18, a dnevna od 12 do 18, na jugu do 24 stepena.