Connect with us

POLITIKA

Preliminarni rezultati: Ko ima najviše pojedinačnih glasova na USK?

Objavljeno

na datum

SDA trenutno ima 14.738 glasova u poretku za Skupštinu USK, slijedi NES sa 14.391. SDP BiH je treći sa 5.918, a POMAK četvrti sa 5.575.

Najviše glasova, pojedinačno, u USK do sada osvojio je premijer Unsko-sanskog kantona Mustafa Ružnić sa 9.431 glasa, drugi je Emir Dautović sa 3.184, dok je treći Hajrudin Halilović sa 3.006 glasova. Sama stranka osvojila je 14.391 glasova.

Na listi SDA najviše glasova ima Jasmin Musić sa 4.389 glasova, drugi je Mehmed Mahmić sa 2.876, treći Emir Šabić sa 2.759 glasa.

Na listi SDP-a najviše glasova ima Fatka Kulenović sa 1.159 glasova, drugi je Mersad Draganović sa 1.049, dok je treći Almin Hopovac sa 979 glasova.

Na listi POMAKA najviše glasova ima Šuhret Fazlić sa 3.724 glasa, drugi je Elvedin Sedić sa 851, dok je treća Silvana Behić sa 821 glasa.

Nastavi čitati
Marketing
Klikni za komentar

Ostavi odgovor

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

POLITIKA

VIDEO – Ibrahimović oduševio muslimane širom svijeta, stavio ruku na srce i rekao “Elhamdulillah”

Objavljeno

na datum

Administator

Legendarni švedski nogometaš Zlatan Ibrahimović privlači pažnju gdje god se pojavi, a tako je bilo i na nedavno održanom UFC 294 eventu u Abu Dhabiju.

Zlatan je uživo u dobrim borbama i pobjedama Hamzata Čimajeva i Islama Mahačeva, a do njega je u dvorani uspio doći i najpoznatiji navijač Manchester Cityja Faz Husein.

Husein je slavu na društvenim mrežama stekao snimcima s popularnim ličnostima dok izgovaraju “Elhamdulilah”, a tako je bilo i ovaj put sa Zlatanom.

Sadržaj se nastavlja ispod oglasa

Ibrahimović je stavio ruku na srce i izgovorio “Elhamdulillah”, a to je oduševilo muslimane širom svijeta.

Uz poruke oduševljenja što su čuli Zlatana kako izgovara “Elhamdulillah”, česti su bili i komentari podrške palestinskom narodu.

Inače, Zlatanov otac Šefik je musliman, te nije ni čudo što je tečno izgovorio na arapskom “Hvala Bogu”, za razliku od Kevina De Bruynea koji se nije proslavio dok je to izgovarao ranije ove godine.

Sadržaj se nastavlja ispod oglasa
Nastavi čitati

POLITIKA

Elvedin Sedić proglasio pobjedu!

Objavljeno

na datum

Administator

PoMak je proglasio pobjedu svog kandidata za gradonačelnika Bihaća Elvedina Sedića. Iz ove stranke je došao i prethodni gradonačelnik Šuhret Fazlić, koji je zbog kantonalne skupštine napustio mandat.

Stranački podaci o rezultatima izbora za bihaćkog gradonačelnika i iz tabora SDA i PoMaka govore da je pobjednik Elvedin Sedić. Njegovu pobjedu već slave u štabu PoMaka.

Na drugom mjestu je SDA-ov kandidat Hamdija Abdić Tigar, a osim njega kandidovali su se još i Adnan Habibija iz SDP-a i nezavisni kandidati Amarildo Mulić i Damir Đug.

Sadržaj se nastavlja ispod oglasa

Kandidati za gradonačelnika Bihaća su večeras nakon zatvaranja birališta iščekivali rezultate u svojim taborima. Atmosfera u početku nije bila previše euforična niti su kandidati htjeli davati prognoze kakav će biti ishod glasanja. No, kasnije se to promijenilo.

Ono što je sve iznenadilo kandidate je nikada manja izlaznost koja je iznosila 30,93 posto.

Bišćani koje smo danas zatekli na biračkim mjestima su podijeljeni u mišljenju o tome da li Bihać očekuju bolji dani. Mnogi sa kojima smo razgovarali su bili skeptični, ali ima i onih optimističnih.

Na jednom od biračkih mjesta u Bihaću je došlo i do incidenta. Naime u Ripču je došlo do tučnjave između posmatrača i člana biračkog odbora. Zbog toga se kasnilo sa zatvaranjem ovog biračkog mjesta 25 minuta.

Sadržaj se nastavlja ispod oglasa

Prijevremeni lokalni izbori se još održavaju u Tuzli, Srebreniku, Zvorniku, Vogošći i Bratuncu.

Nastavi čitati

BIHAĆ

Amarildo Mulić održao press konferenciju i objasnio kako će pomoći svim kategorijama stanovništva grada Bihaća

Objavljeno

na datum

Administator

Amarildo Mulić

U prostorijama Amarilda Mulića, nezavisnog kandidata za gradonačelnika Bihaća, danas je održana press konferencija u kojoj je detaljno objašnjen program svih aktivnosti koje želi sprovesti ukoliko pobijedi na izborima za gradonačelnika Bihaća.

U nastavku donosimo teme koje je Mulić prezentirao i za koje će se boriti ako postane gradonačelnik.

Grad Bihać je suočen s dugotrajnim procesom negativnih demografskih kretanja, prije svega u padu nataliteta, starenju populacije i iseljavanju stanovništva, a na žalost, do sada niko nije pokazao zanimanje za negativan demografski trend. Broj novorođenih je u stalnom padu, a veliki broj mladih ljudi koji pripadaju genetivnoj populaciji trajno odlazi.

Sadržaj se nastavlja ispod oglasa

Šutnja o ovom problemu dovela nas je u poražavajuću situaciju da mladi sve više tonu u apatiju i jedini izlaz vide u odlasku u inostranstvo.

Prema statističkim podacima broje rođene djece 2008. godine u Bihaću je bio 650, a 10 godina kasnije, 2018. 456, što predstavlja dramatičan pad za 30%. Ove školske godine 2022./2023. u cijelom gradu Bihaću u školske klupe po prvi put je sjelo samo 386 prvačića, a nekada je taj broj bio i 5 puta veći.

Ovi podaci su zvanični, i predstavljaju najmanji broj upisane djece ikada zabilježen u obrazovnom sistemu Grada Bihaća.

Na bazi tih podataka slobodno se možemo zapitati, da li ovako mali broj prvačića predstavlja najavu demografskog sloma u Bihaću?

Sadržaj se nastavlja ispod oglasa
Amarildo Mulić – Press konferencija 27.01.2023.

Radi svega navedenog, krajnje je vrijema da se Grad Bihać počne ozbiljno baviti donošenjem strategije i mjera koje imaju za cilj ohrabriti mlade ljude da ostanu u Gradu Bihaću, i uputi im jasnu poruku da će doći do pozitivnih promjena kada je u pitanju porodica, naša djeca i mladi.
Mlada generacija, čak i ona koja je sada u osnovnom obrazovanju, mora dobiti jasan signal da se Grad Bihać njih nije odrekao, a to se mora vidjeti kroz organizovan pristup i djelovanje institucije Grada, prvenstveno kroz trošenje budžetskog novca u svrhe koje predstavljaju prioritete, prvenstveno usmjerene na porodicu, djecu i mlade.

Rješenje vidim jedino u vođenju kvalitetne socijalne i ekonomske politike okrenute prema našim građanima, a Grad Bihać, mora voditi demografsku i pronatalitetnu politiku koja će vratiti osjećaj mladim ljudima da su potrebni i da neko u Gradu Bihaću vodi politiku u njihovu korist.

U okviru projekta ”NAŠA DJECA”, kao gradonačelnik, uvešću mjere koje imaju cilj podršku pronatalitetnoj politici u Gradu Bihaću i jačanja uloge porodice, koje podrazumijevaju, između ostalog, formiranje Službe za demografski razvoj, a zatim direktnu stimulaciju pronatalitetne politike kroz povećanje broja porodica sa pravom na dječiji doplatak i druge naknade i pogodnosti u Gradu Bihaću.

Uvođenje pronatalitetnog dodatka koji se povećava za svako naredno novorođeno dijete u porodici, povećanje prostornih, finansijskih, tehničkih i kadrovskih kapaciteta u predškolskim ustanovama, znatno veće subvencioniranje troškova boravka djece u vrtićima, posebno za porodice sa više djece, i dodjelu školske opreme učenicima osnovnih i srednjih škola.

Projekte podrške za dječiju zaštitu, utvrđuje naknade za zaposlene i nezaposlene majke.

Sadržaj se nastavlja ispod oglasa

Apsolutni prioritet u gradu Bihaću treba da imaju mjere za povećanje nataliteta koje će podsticati i finansirati grad Bihać, i u tu svrhu moramo koristiti sva raspoloživa sredstva.

Roditeljstvo, majčinstvo i socijalna osjetljivost treba da bude najaktuelnija tema u našem Gradu, a pitanje porodice i majčinstva biće u mome fokusu kao Gradonačelnika.

Cilj je da jednim sveobuhvatnim programom pokrenem niz mjera koje treba da podstaknu rađanje djece u Bihaću, ali i ublaži odliv mladih ljudi u inostranstvo.

Naši susjedi su to odavno shvatili poput Karlovca, Bjelovara, Opatije, Sinja,Varaždina, Slavonskog broda, Šibenika, Vrgorca, Osijeka, Metkovića, Pule, Rijeke, Zagreba, Vrbovskog, Jastrebarskog, Novog Marofa, i niza drugih gradova primjenjuju slične mjere, a najbolji primjer je mala podravska općina Molve od 2.000 stanovnika, koja za prvorođeno dijete izdvaja čak 20.000 KN ili više od 5.000 KM, a pozitivni rezultati su već postali vidljivi na zadovoljstvo tamošnjih građana.

Sadržaj se nastavlja ispod oglasa

Nama ne trebaju biti prioritet igrališta po kojima se ubrzo neće niko igrati ili bazeni u kojima neće imati ko plivati, nama trebaju djeca i mladi na kojima svijet i ostaje jer je demografija temelj ekonomskog, društvenog i ukupnog razvoja grada Bihaća, te iz tog razloga se zalažem za ovaj projekt koji predviđa mjere koje su hitne, neophodne i ne trpe odlaganje.

PRIORITETNE MJERE ZA REALIZACIJU PROJEKTA ”NAŠA DJECA”

 1. Jednokratna naknada za prvorođeno dijete – 500 KM
 2. Jednokratna naknada za drugorođeno dijete – 700 KM
 3. Jednokratna naknada za treće i svako slijedeće dijete – 1.000 KM
 4. Mjesečna finansijska pomoć nezaposlenim majkama –300 KM
 5. Godišnja financijska pomoć porodicama s četvero i više djece čija su primanja ispod visine prosječnog ličnog dohotka prema podacima Zavoda za statistiku FBiH –500 KM
 6. Finansiranje kamata za mlade bračne parove koji kupuju prvu nekretninu na području grada Bihaća u punom iznosu
 7. Pomoć bračnim parovima za vantjelesnu oplodnju 50% iznosa
 8. Sufinansiranje naknade za vrtić drugog i svakog slijedećeg djeteta u svim vrtićima na području grada Bihaća
 9. Pomoć za nabavku školskog pribora za osnovnu školu djeci čiji roditelji imaju primanja ispod visine prosječnog ličnog dohotka prema podacima Zavoda za statistiku FBiH – u punom iznosu
 10. Podrška za nabavku školskog pribora za srednju školu, učenicima čiji roditelji imaju primanja ispod visine prosječnog ličnog dohotka prema podacima Zavoda za statistiku FBiH – u punom iznosu
 11. Nagrada za učenike generacije osnovnih i srednjih škola u prvoj akademska godina nakon upisanog fakultete, mjesečno po 200 KM

Socijalna briga za ljude, pogotovo penzionere sa najnižim primanjima, potpuno je zapostavljena u našem društvu, a penzioneri su osuđeni da žive teško, ispod svakog minimuma.

Penzioner spadaju u najugroženiju, ali i najodgovorniju kategoriju našeg društva i svoje obaveze izvršavaju redovno, a kako žive oni sami znaju najbolje. Budžet grada Bihaća je i njihov budžet i imaju pravo da osjete mogućnosti koje postoje, a ne da budu samo usputna pojava.

Penzioneri su žene i muškarci koji su izgradili ovo što danas imamo, a mladi kada vide kako se društvo loše odnosi prema njima, sutra vide sebe i kako će se društvo ponašati i prema njima, i to je sigurno, zajedno sa svim ostalim lošim stvarima i nebrigom prema ljudima, možda i presudan razlog za odluku o odlasku.

Sadržaj se nastavlja ispod oglasa

Iznos koji predviđam sigurno nije dovoljan, ali je znak pažnje i brige prema našim penzionerima, da znaju da nisu ostavljeni i da Grad Bihać poštuje njihovo dostojanstvo i cijeni njihov doprinos izgradnji Bihaća.

Prema Projektu ”Grad Bihać poštuje svoje penzionere”, sredstva iz Budžeta Grada bi bila doznačena u vidu dvokratne pomoći penzionerskim domaćinstvima sa najnižim i zajamčenim penzijama tokom kalendarske godine, na način da će svakom penzionerskom domaćinstvu iz pomenute kategorije biti dodjeljena finansijska pomoć po 200 KM, dva puta godišnje, u martu i decembru.

Također, našim sugrađanima koji su u stanju socijalne potrebe obezbjedit ću civilizovan, adekvatan i opremljen prostor, kako tanjir hrane ne bi čekali na cesti ispred Javne kuhinje, što je svakodnevna slika.

Ako je migrantima u Gradu Bihaću obezbjeđen normalan, suh i zagrijan prostor za objedovanje, onda je sigurno da to možemo i moramo učiniti za naše sugrađane koji su u stanju socijalne potrebe.

Sadržaj se nastavlja ispod oglasa

Nastavi čitati
Marketing
Marketing

U fokusu