Connect with us

UNSKO-SANSKI KANTON

VIDEO – USK: Proizvođači peleta negoduju: Umjesto pada cijena ugrožena proizvodnja

Objavljeno

na datum

Iako ljeto kalendarski nastupa za jedan dan, a temperature su već visoke, građane brinu visoke cijene ogrjeva. U odnosu na prošlu godinu, drvo je skuplje za 40 posto, pelet do 150 posto, a oblovina i do 400 posto. Vijeće ministara BiH je donijelo odluku o zabrani i sirovine i proizvoda od drveta očekujući smanjenje cijena.

Dok se u javnosti govorilo da je cijena porasla jer je zatvoreno ukrajinsko tržište, pa su se otvorila nova vrata za bh. izvoznike, oni tvrde drugačije. Kažu da su cijene porasle jer je skuplje gorivo, radna snaga, struja i, na koncu, nema dovoljno sirovine. A građani, čini se, od silnih poskupljenja otupjeli i čekaju da se desi čudo.

Cijena peleta u odnosu na prošlu godinu porasla je od 50 do 150 posto, a cijena ogrjeva do 40 posto. Građani su šokirani i iz cijele situacije ne vide izlaz.

Sadržaj se nastavlja ispod oglasa

„Inače kupujem dvije tone, ove godine kupit ću tonu pa ću malo na struju malo na pelet.“
„Za 40 posto više cijene nego prošle godine, ali snašlo nas je ovo što jeste tako da je veoma teško komentirati samo na ogrjevu.“
„Nek im bude Bog na pomoći. Vidite i sami kakve su nam plate, kakva ekonomija, privreda.”

Vijeće ministara Bosne i Hercegovine donijelo je odluku o zabrani izvoza oblovine i proizvoda od drveta 90 dana, odnosno, do kraja septembra. U protivnom bi, smatra ministar ministar vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH Staša Košarac, pojedinci profitirali, a građani sjedili u hladnim kućama.

Izvoznici cijepanog drveta ogorčeni. Kažu nema bh. građana u Bosne i Hercegovine, zbog čega je domaće tržište gotovo nestalo. Tako da će u narednih devedeset dana drva na skladištima truhnuti.

„Dobavit ćemo ga i propast će na lageru, stovarištu, jer ne može se izvoziti, a nema ga ko kupiti jer nema tržišta u BiH. Ako ugovore ne ispoštujemo, imat ćemo penale i tražiti na sudu svoja potraživanja i naše obaveze prema njima“, upozorava Rasima Alibegović, zamjenica direktora Šume promet d. o. o. Bihać.

Sadržaj se nastavlja ispod oglasa

„Njihovi kupci nemaju gdje kupiti robu nego u BiH. Ne vjerujem da će doći do tužbenih zahtjeva kupaca“, smatra ministar Košarac.

U poduzeću Unsko-sanske šume smatraju da je odluka donesena bez konsultacija s onima na koje se odnosi i da do značajnijeg smanjenja cijena neće doći.

„Puno bolji efekt bio bi postignut s procentualnim ograničenjem izvoza, naprimjer: 50 posto izvesti, 50 posto prodati na domaćem tržištu i s nekim ograničavanjem marže“, tvrdi Šerif Kaljiković, direktor ŠPD Unsko-sanske šume.

Zbog divljanja cijena ogrjeva šumsko-privredna društva pripremaju različite programe pomoći građanima. Dok se u Sarajevu govori o otvaranju državne fabrike peleta, u Krajini smatraju da je to skup projekt koji bi prve rezultate mogao imati tek krajem naredne godine. Stoga su odlučili za penzionere, boračku populaciju i sindikalne organizacije cijene cijepanog drveta povisiti, zbog skupljeg prijevoza, samo do pet maraka po metru kubnom.

Sadržaj se nastavlja ispod oglasa

„To je drvni sortiment koji završava uglavnom kod tih kategorija i mi smo kao društveno odgovorno poduzeće smatrali da je naša obaveza da zadržimo tu cijenu“, navodi Kaljiković.

Sami proizvođači peleta pred kameru nisu htjeli. Kazali su da zbog poskupljenja struje, radne snage i goriva bez poticaja neće doći do značajnijeg pada cijena. Na potezu su sada entitetske vlade koje mogu ograničiti, odnosno regulirati cijenu i peleta i ogrjeva i same oblovine koja je porasla za čak 400 posto.

Sadržaj se nastavlja ispod oglasa
Nastavi čitati
Marketing
Klikni za komentar

Ostavi odgovor

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

UNSKO-SANSKI KANTON

Naša stranka neće formirati vlast sa SDA u USK: Razlozi su isti kao 2019. godine

Objavljeno

na datum

Administator

Predsjedništvo Naše stranke je na sinoć održanoj sjednici odlučilo da neće formirati vlast sa SDA u Unsko-sanskom kantonu.

Kako su rekli, razlozi zbog kojih neće formirati vlast sa SDA u Unsko-sanskom kantonu su “isti oni koje ponavljaju od 2019. godine”.

“I zbog kojih nismo nikad niti na jednom nivou formirali vlast sa SDA. Među nama nema ni političkih ni ideoloških ni svjetonazornih ni bilo kakvih interesnih poveznica”, navode iz Naše stranke.

Sadržaj se nastavlja ispod oglasa

Naglasili su da neće mijenjati svoj odnos prema SDA, “jer SDA nije promijenila svoj odnos prema BiH”.

“U toj stranci su još uvijek privatni interesi daleko ispred društvenih i državnih”, saopćili su iz Naše stranke.

Sadržaj se nastavlja ispod oglasa
Nastavi čitati

UNSKO-SANSKI KANTON

Kako su lokalni zastupnici u USK poljuljali odnos SDA i NES-a: Izetbegović tri imena pozvao na raport

Objavljeno

na datum

Administator

Politički odnosi u Unsko-sanskom kantonu znatno su poljuljani i dugoročno bi mogli ugroziti odnos SDA i NES-a, dvije stranke koje su približile svoje političke stavove u posljednjih šest mjeseci.

Iako su u tom kantonu vlast, odnosi između SDA i NES-a su na velikom ispitu. Prvo je hercegovačka SDA presjekla i vlast nakon skoro deset godina napravila sa HDZ-om i SDP-om, uprkos insistiranju NES-a da bude dio te vlade. A sada se prilično zakomplikovalo i u Krajini.

Naime, prema informacijama Klix.ba kadrovi koji vode politiku SDA u USK su odlučili da se ide u rekonstrukciju vlade, a to znači izbacivanje NES-a i koaliranje sa strankama Trojke. U vlasti bi ostao i Pomak.

Sadržaj se nastavlja ispod oglasa

A sve je počelo time što je SDA zatražila veću zastupljenost u vlast, nauštrb NES-a. Kada nije došlo do dogovora, SDA se okrenula drugim strankama.

Ipak, prema našim saznanjima predsjednik SDA Bakir Izetbegović nije za izbacivanje NES-a iz vlasti pa je uoči današnje sjednice Skupštine USK na raport u Sarajevo pozvao Šemsudina Dedića, čovjeka koji vodi stranku u Krajini, Jasmina Musića, predsjednik Skupštine USK te Nijaza Hušića, zastupnika iz Cazina.

Iako se već nekoliko mjeseci pričalo o mogućem dugoročnom savezništvu SDA i NES-a, odnosi su ubrzo narušeni. Dedić ima razlog za nezadovoljstvo jer na posljednjem kongresu nije izabran za jednog od potpredsjednika i očito više nije u prvoj liniji kadrova SDA. S druge strane Hušić na lokalnom nivou želi glavnu riječ u Cazinu, gdje Nermin Ogrešević, čelnik NES-a suvereno vlada.

Tako da sada mnogo toga zavisi od Izetbegovića i njegovog utjecaja na svoje kadrove. Da li će zaustaviti rekonstrukciju ili kreće raspad odnosa SDA i NES-a. Jer vlast u Krajini za NES jasan interes i vjerovatno crvena linija.

Sadržaj se nastavlja ispod oglasa

Nastavi čitati

BIHAĆ

Kantonalni sud Bihać: Objavljena prvostepena presuda u predmetu Senad Salkić

Objavljeno

na datum

Administator

Kantonalni sud u Bihaću je dana 01.12.2023. godine u ponovnom postupku izrekao i javno objavio prvostepenu presudu u predmetu broj 01 0 K 017575 23 K 2 kojom je optuženi Senad Salkić oglašen krivim da je kršeći pravila međunarodnog prava za vrijeme rata i oružanog sukoba, nečovječno postupao prema civilima, te svjesno prisilio tri osobe na seksualni odnos t.j. izvršio silovanje, čime je počinio krivično djelo Ratni zločin protiv civilnog stanovništva iz člana 142. stav 1. preuzetog KZ SFRJ i osuđen na kaznu zatvora u trajanju od 12 (dvanaest) godina.

Optuženi Salkić Senad se obavezuje da na ime naknade štete oštećenim plati novčani iznos koji će se precizirati u pisanoj presudi po svim osnovima potraživanja nematerijalne štete.

Optuženi se obavezuje da nadoknadi troškove krivičnog postupka, koji se odnose na troškove svjedoka, vještaka, kao i troškove branioca po službenoj dužnosti o čijoj visini troškova će se donijeti posebno rješenje kada se pribave za to potrebni podaci, te da plati paušal u iznosu od 200,00 KM sve u roku od 15 dana od primitka pravomoćne presude,saopćeno je iz Kantonalnog suda u Bihaću.

Sadržaj se nastavlja ispod oglasa

Protiv ove presude dozvoljena je žalba Vrhovnom sudu Federacije Bosne i Hercegovine u roku od 15 (petnaest) dana od dana prijema pismenog otpravka iste.

Nastavi čitati
Marketing
Marketing

U fokusu