Connect with us

BOSNA I HERCEGOVINA

VIDEO – Jedini smo u svijetu da izvozimo kvalitetno, a uvozimo meso sumnjivog kvaliteta

Objavljeno

na datum

Pod utjecajem inflacije i neregulisanog tržišta došlo je do velikog nesrazmjera između otkupne i prodajne cijene. Poskupljenje svih inputa u proizvodnji automatski je dovelo do poskupljenja cijene mesa za 50 posto. No, ovo poskupljenje ne ide u džepove uzgajivača. Otkupna cijena mesa je niska, a cijene koje plaćaju krajnji potrošači izuzetno su visoke.

U lancu proizvodnje od farmera do krajnjeg potrošača – niko nije zadovoljan. Ili – skoro niko. Skupa proizvodnja, a niske otkupne cijene, farmere su dovele u bezizlaznu situaciju. Sa druge strane, građani u trgovinama meso plaćaju 50% skuplje. Ko kupi kajmak, a ko je na gubitku?

“Krajnji potrošači i proizvođači! A ovi u sredini kroje nam kapu. Trenutna cijena tovne junadi je od 5,50 KM do 5,80.A vidite koliko je u mesarama. Negdje nešto ne štima”, kaže proizvođač Đorđe Vakčić

Sadržaj se nastavlja ispod oglasa

Ekonomska analitičarka Mirjana Orašanin objašnjava: “Ako uzmemo primjer jednog bika od 600 kg, koji je po otkupnoj cijeni od 5 do 5,5 maraka, jedan stočar za njega ne može uzeti više od 3.000 maraka. Od jednog takvog bika dobije se 50-60% mesa, a to je oko 350 kg mesa, koje je u prodaji po cijeni od 17 KM do 20 KM i izađe na 6.000 KM. Dakle, jedan prosječan bik košta u nabavci 3.000 maraka, a u prodaji 6 000 maraka, To je 100-postotna marža!”.

Cijene se na tržištu formiraju slobodno. Sve dok meso ne spada u robu koja ima ograničenu maržu, cijene mogu divljati, a inspekcija je tu nemoćna. Zadatak je na vladi da ograniči marže na osnovne životne namirnice. No, postoji li volja za time?

“Kod nas je ta zaštita domaće proizvodnje samo od izbora do izbora, a sve ostalo je prazna priča. Niko još nije stao da zaštiti domaću proizvodnju na nivou BiH”, kaže Savo Bakajlić, predsjednik Udruženja poljoprivrednih proizvođača Semberije i Majevice.

A uvoz nekontrolisan. I domaći farmeri muku muče sa problemom tržišnih viškova. Granice su širom otvorene. A roba iz uvoza, pritom i sumnjivog kvaliteta, mnogo je jeftinija.

Sadržaj se nastavlja ispod oglasa

“Kod nas se uvozi meso po veoma niskim cijenama, prvenstveno jer se radi o mesu trećerazrednog kvaliteta. To je meso koje u zemljama iz kojih dolazi niko ne kupuje, a naši građani su primorani da konzumiraju takvo meso, isključivo zbog niske cijene”, ističe Orašanin.

Milenko Zupur je vlasnik mesne industrije: “Moramo li uvoziti toliko koliko uvozimo? Da li imamo podsticaje i dovoljno sredstava za subvencioniranje naše proizvodnje? Svaka država bi trebalo da brine o strateškim privrednim granama, a to je proizvodnja hrane”.

Da bi bila izbjegnuta pojava tržišnih viškova, tokom protekle sedmice održan je sastanak ministara trgovine BiH i Turske o temi nastavka izvoza crvenog mesa iz BiH na tržište Turske. Izvoz mesa u Tursku ponovo počinje, a već sljedeće sedmice će biti izvezeno oko 600 junadi. No, farmeri su skeptični.

“Zato što se ti ljudi koji izvoze – proberu od onih koji su veliki farmeri i oni prodaju svoje. A mi svi ostali, obični farmeri, naše ostane”, tvrdi Bakajlić.

Sadržaj se nastavlja ispod oglasa

Jedina smo država u svijetu – kažu proizvođači – koja izvozi nešto kvalitetno, a uvozi meso sumnjivog kvaliteta. Uvođenje prelevmana i carina, navode, jedini su način da se zaštiti domaći proizvod i spasi domaća proizvodnja.

Nastavi čitati
Marketing
Klikni za komentar

Ostavi odgovor

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

BOSNA I HERCEGOVINA

Ovo su zaključci zasjedanja PIC-a: Posebna pažnja posvećena secesionističkoj retorici vladajućih u RS

Objavljeno

na datum

Administator

Naglašavajući da provedba Općeg okvirnog sporazuma za mir i dalje predstavlja temelj za stabilnu, sigurnu i prosperitetnu Bosnu i Hercegovinu (BiH), Upravni odbor Vijeća za provedbu mira (Peace Implementation Council – PIC) podsjeća sve strane na njihovu obvezu da u potpunosti poštuju Opći okvirni sporazum za mir, sve njegove anekse i odluke visokog predstavnika. Upravni odbor još jednom potvrđuje svoje neupitno opredjeljenje za teritorijalni integritet i temeljnu strukturu BiH kao jedinstvene i suverene države, koja se sastoji od dva entiteta. Upravni odbor ponavlja da entiteti nemaju pravo na otcjepljenje od BiH i da oni pravno postoje samo na osnovu Ustava BiH.

Upravni odbor podsjeća vlasti u BiH da je Ustav BiH sastavni dio Općeg okvirnog sporazuma za mir i da su odluke Ustavnoga suda BiH konačne i obvezujuće i moraju se provoditi. Upravni odbor još jednom potvrđuje svoju punu podršku visokom predstavniku u osiguranju punog poštivanja Općeg okvirnog sporazuma za mir u BiH i provedbi njegovoga mandata u skladu s Aneksom 10 i odgovarajućim rezolucijama Vijeća sigurnosti UN-a, što ostaje nepromijenjeno. Upravni odbor podvlači da međunarodna zajednica i dalje zadržava potrebne instrumente za osiguranje provedbe Općeg okvirnog sporazuma za mir.

Upravni odbor PIC-a naglašava potrebu za punom provedbom programa 5+2, što je i dalje uvjet za zatvaranje Ureda visokoga predstavnika.

Sadržaj se nastavlja ispod oglasa

Politički direktori Upravnog odbora (UO) Vijeća za provedbu mira (Peace Implementation Council – PIC) sastali su se 5. i 6. decembra 2023. u Sarajevu kako bi razmotrili stanje u pogledu provedbe Općeg okvirnog sporazuma za mir u Bosni i Hercegovini (u daljem tekstu: Mirovni sporazum). Posebna pažnja je posvećena secesionističkoj retorici vladajuće koalicije u Republici Srpskoj (RS) i podrivanju ustavnog poretka BiH, uključujući i pokušaje da se pogrešno okarakterizira međuentitetska linija razgraničenja.

Tokom dvodnevne sjednice, politički direktori UO PIC-a razgovarali su i o izazovima koji ugrožavaju demokratski sistem, s posebnim osvrtom na korupciju, izborne krađe i kršenja ljudskih prava, te načinima na koje se ovi izazovi mogu rješavati. Politički direktori UO PIC-a su posebno zahvalni na izlaganju izvršne direktorice Transparency Internationala BiH Ivane Korajlić, kao i na razgovorima sa Jelenom Trivić, predsjednicom Narodnog fronta, Slavenom Ragužem, predsjednikom Hrvatske republikanske stranke, te Predragom Kojovićem, predstavnikom Naše stranke.

Upravni odbor PIC-a pozdravio je jednoglasnu odluku o produženju mandata EUFOR-a/misije Althea koju je Vijeće sigurnosti UN-a donijelo 2. novembra 2023. godine. Misija EUFOR/Althea je od vitalnog značaja za pružanje podrške lokalnim vlastima u održavanju mirnog i sigurnog okruženja u BiH.

Evropska komisija je 8. novembra preporučila Vijeću EU otvaranje pristupnih pregovora s BiH, nakon što se postigne neophodan stepen usklađenosti s kriterijima za članstvo u EU. UO PIC-a poziva organe vlasti BiH da ubrzaju proces pristupanja EU tako što će usvojiti i provesti reforme kojima će se ojačati demokracija, učvrstiti vladavina prava, suzbijati sveprisutna korupcija i promovirati održivi ekonomski rast.

Sadržaj se nastavlja ispod oglasa

Upravni odbor PIC-a najoštrije osuđuje flagrantne napade vladajuće koalicije RS-a na Mirovni sporazum i ustavno-pravni poredak BiH, što predstavlja direktnu prijetnju suverenitetu, teritorijalnom integritetu i multietničkom karakteru zemlje, te regionalnoj stabilnosti. U tom kontekstu, UO PIC-a podsjeća da napadi na Ustavni sud BiH ugrožavaju Mirovni sporazum i ustavni poredak BiH. UO PIC-a poziva oba entitetska parlamenta da u kratkom roku imenuju sudije kako bi Ustavni sud BiH opet bio u svom punom sastavu i mogao efikasno funkcionirati.

Nadalje, napadi na visokog predstavnika i podrivanje njegovih aktivnosti značajno utječu na provedbu civilnih aspekata Mirovnog sporazuma. UO PIC-a poziva RS da odmah odustane od svoje politike nepriznavanja i nesarađivanja sa visokim predstavnikom. UO PIC-a upozorava da je poštivanje Mirovnog sporazuma obaveza i očekuje od vlasti RS-a da konstruktivno sarađuju sa visokim predstavnikom.

UO PIC-a nadalje poziva vlasti RS da prekinu sa svim aktivnostima koje ograničavaju politički pluralizam, ugrožavaju slobodu medija, ograničavaju slobodu govora, ograničavaju civilno društvo ili stigmatiziraju manjine. Ovakvi postupci nisu primjereni demokratskom društvu i u suprotnosti su s više puta ponovljenim opredjeljenjem rukovodstva RS-a da dalje rade na napretku prema evropskim integracijama. UO PIC-a poziva Narodnu skupštinu RS da ne usvoji Nacrt zakona o posebnom registru i transparentnosti rada neprofitnih organizacija, te da poništi svoju odluku kojom se kriminalizira kleveta.

UO PIC-a pozdravlja napore vlasti FBiH na ponovnom uspostavljanju funkcionalnosti ovog entiteta. Usvajanje tri ključna zakona u oblasti energije i Zakona o zaštiti civilnih žrtava rata u Parlamentu Federacije predstavlja pozitivan početak. UO PIC-a poziva vlasti FBiH da u kratkom roku nastave ostvarivati konkretne rezultate za dobrobit građana.

Sadržaj se nastavlja ispod oglasa

U vezi sa prioritetima pred bosanskohercegovačkim vlastima navedenim u ranijim komunikeima UO PIC-a, a posebno u onom od 7. juna 2023. godine:

UO PIC-a izražava žaljenje što odredbe koje se odnose na izborni integritet u Izbornom zakonu BiH još uvijek nisu izmijenjene u skladu s međunarodnim standardima i pozitivnim primjerima iz prakse prema preporukama OSCE/ODIHR-a, GRECO-a i Venecijanske komisije. UO PIC-a poziva vlasti BiH da ovaj zadatak završe što je prije moguće kako bi se omogućilo da lokalni izbori u oktobru 2024. godine budu održani u uvjetima poboljšane transparentnosti i integriteta izbora. Slobodni i pošteni izbori su neophodni za funkcionalnu demokraciju.

UO PIC-a pozdravlja završetak ekspertskog procesa o državnoj imovini pod pokroviteljstvom OHR-a. UO PIC-a ohrabruje glavne domaće aktere da iskoriste zaključke ovog procesa kako bi se došlo do prihvatljivog i održivog rješenja za pitanje državne imovine, što je i jedan od ciljeva Programa 5+2. UO PIC-a ostaje i dalje opredijeljen za pružanje podrške inkluzivnom političkom procesu kako bi se postigao taj cilj.

UO PIC-a snažno podstiče vlasti BiH da do kraja godine usvoje financijski adekvatan državni budžet za 2024. godinu, kako bi se osigurala sposobnost svih državnih institucija

Sadržaj se nastavlja ispod oglasa

da pravilno funkcioniraju i ispunjavaju svoje ustavne i zakonske obaveze, uključujući i one koje proizlaze iz evroatlantskih integracijskih procesa. UO PIC-a poziva vlasti BiH da se dogovore o dugoročnim rješenjima za pravni status i financiranje kulturnih institucija na državnom nivou, posebno onih koje čuvaju historijsko naslijeđe zemlje, te da se suzdrže od njihove politizacije.

Upravni odbor PIC-a održat će svoj sljedeći redovni sastanak 4. i 5. juna 2024. godine.

Sadržaj se nastavlja ispod oglasa
Nastavi čitati

BOSNA I HERCEGOVINA

Snijeg stvorio probleme na cestama širom BiH, saobraćaj se odvija otežano

Objavljeno

na datum

Administator

Na brojnim magistralnim putevima u Bosni i Hercegovini snijeg je jutros stvorio velike probleme, a saobraćaj se odvija usporeno.

Prema izvještaju BIHAMK-a, na dionicama u nižim predjelima kolovoz je mokar ili zasniježen, dok na pojedinim dionicama u višim predjelima ima snijega na kolovozu i saobraćanje je usporeno.

Tu se izdvajaju putevi Tuzla-Bijeljina (Banj Brdo), Sarajevo-Tuzla (Karaula), Vlasenica-Han Pijesak (Han Pogled), Gacko-Tjentište (Čemerno), Turbe-Karanovac i Sarajevo-Foča (Rogoj), te šire područje Romanije.

Sadržaj se nastavlja ispod oglasa

Također, naglašeno je kako je na ovim dionicama moguća i poledica. Zbog svega, česti su i zastoji teretnih vozila.

Kada je riječ o vremenskim prilikama u BiH u narednim danima, podaci Federalnog hidrometeorološkog zavoda za četvrtak ukazuju na pretežno oblačno vrijeme.

U nizinama centralne i istočne Bosne povremeno sa slabom kišom ili susnježicom, a u višim područjima sa slabim snijegom. U Hercegovini u jutarnjim satima je moguća kiša.

U petak u većem dijelu zemlje očekuje se pretežno sunčano vrijeme sa mrazom.

Sadržaj se nastavlja ispod oglasa

Nastavi čitati

BOSNA I HERCEGOVINA

Tužilaštvu dostavljen izvještaj o krivičnom djelu zbog štete nanesene Fabrici duhana Sarajevo

Objavljeno

na datum

Administator

Komisija za vrijednosne papire FBiH dostavila je Kantonalnom tužilaštvu Kantona Sarajevo izvještaj o počinjenom krivičnom djelu protiv pravnih i fizičkih lica iz BiH i Austrije zbog postojanja osnova sumnje u činjenje krivičnih djela: nesavjesno privredno poslovanje, zaključenje štetnog ugovora i zloupotreba položaja i ovlaštenja, u vezi poslovanja FDS d.d. Sarajevo.

Navode da je na osnovu obavljenog nadzora utvrđeno postojanje osnova sumnje da su određena fizička i pravna lica, u periodu od 2016. do 2023., pripremala i realizirala aktivnosti tako što su koristili svoj položaj, propuštali poduzeti dužne radnje i ovlasti, poduzimali nezakonite aktivnosti, koristeći pritom privredni subjekt koji je pod njihovim preovlađujućim uticajem i kontrolom, a sve s ciljem pribavljanja protupravne imovinske koristi sebi i drugome, odnosno nanoseći štete privrednom subjektu FDS d.d. Sarajevo (Badeco Adria d.d. Sarajevo).

Imovinu i novčana sredstva spomentuog društva osumnjičena lica su kasnije koristila za pokrivanje obaveza povezanih pravnih i fizičkih osoba, zaključujući sporne pravne poslove velikih novčanih vrijednosti u kojima se društvo pojavljivalo kao garant tih pravnih poslova, a sve na osnovu spornih odluka upravljačkih struktura koje su bile na štetu društva, a u korist povezanih osoba. Navedenim aktivnostima je pored ostalog omogućeno da se sredstvima FDS d.d. Sarajevo steknu dionice društva kroz različite postupke.

Sadržaj se nastavlja ispod oglasa

S tim u vezi, Komisija je nadležnom tužilaštvu dostavila Izvještaj o počinjenom krivičnom djelu protiv pravnih lica iz Austrije i BiH, te fizičkih lica inicijala A.W. iz Beča, Austrija, E.M. iz Sarajeva, M.P.S. iz Beča, Austrija i M.P. iz Beča, Austrija, zbog postojanja osnova sumnje u vršenje različitih krivičnih djela iz Krivičnog zakona FBiH, među kojima su nesavjesno privredno poslovanje, te zloupotreba položaja i ovlaštenja, saopćeno je iz te institucije.

Nastavi čitati
Marketing
Marketing

U fokusu