Connect with us

BOSNA I HERCEGOVINA

VIDEO – Rojs: Oživljavanje Herceg-Bosne značio bi sukob

Objavljeno

na datum

Zašto se Čović boji povući iz svega i da li ga politika čuva od sudbine Sanadera? Zbog čega ne smije doći do komadanja BiH i šta bi značilo oživljavanje Herceg- Bosne? Zašto se nikada neće razići Dodik, Čović i Izetbegović? Zašto na Izbornom zakonu ne smije biti ni pobjednika, ni gubitnika? Zašto su Amerikanci bez milosti, za Mrežu odgovara lice sa crne liste, general Ljubo Ćesić Rojs.

Kaže da, kada je riječ o Izbornom zakonu, političari, prije svega Bakir Izetbegović i Dragan Čović, trebaju sjesti za sto.

“Ako se njih dva ne mogu dogovoriti treba ih promijeniti, i jednog i drugog. Svi ovi naši političari, diplomati, to je svem, po meni, treća, četvrta liga diplomata i svega i sa jedne i sa druge strane. Kad vam međunarodna zajednica nešto nameće na silu, to isto nije dobro. Trebaju pomoći da se dođe do mirnog rješenja i da taj Izborni zakon, ja mislim da ga ne treba ni donositi, ali i bošnjački narod mora znati da ne može Komšića birati bošnjački narod. Neka ga bira hrvatski narod, to je po meni najbolje, to bi bilo lagano riješiti. A po tom istom Izbornom zakonu izabran je dva puta i Dragan Čović, prema tome svađaju se i meni to nije drago. Ali ja ne mogu utjecati na to, nisam više nigdje u politici dolje, a ovdje ja dižem glas koliko mogu. Ali treba sjesti, ja vjerujem da mogu ti politički predstavnici, od Bakira Izetbegovića, od Radončića, svi pozvati narod koji oni predstavljaju nemojte birati, neka Hrvati biraju svoje, mi ćemo birati svoje. Između sebe se politički natječu, koga će izabrati narod. Morate poštivati volju naroda, to je cijena demokracije.”

Sadržaj se nastavlja ispod oglasa

Smatra da Komšić ne bi štitio interese Hrvata.

“Što se tiče gospodina Komšića, on za mene ne postoji. Ja mislim da je on nedozreo političar, unosi još više sukoba. Ne možete više prkositi nikome nikada, a pogotovo Hrvatima ili Bošnjacima na prostorima gdje su većinski narod. Kako se dogovore Hrvati i Bošnjaci u središnjoj Bosni, pa izaberu župana i sve ostalo. Tako bi trebalo biti i na nivou cijele Federacije. Tzv. Republika Srpska, to je opet nešto drugo, ali ovdje Hrvati i Bošnjaci, nitko drugi tu njima ne trebam sjesti za stol i dogovoriti se. A imaju vremena još do izbora.”

Ćesić navodi da većinu hrvatskog naroda predstavlja Dragan Čović.

“Ja mislim da je Dragan Čović pomalo se i umorio od ovoga svega. Vjerujem da je njemu već pun kufer, ali se možda boji povući iz ovoga svega da se možda ne bi neki repovi. I mi smo Hrvati malo nekada čudnovati- Čovjek dok je na vlasti plješće mu se, čim ode onda guramo kako mu zagorčati život. Ja mislim da se Čović prezasitio politike. Ja poznajem ljude koji su i oko njega i sve ostalo, koji ga tapkaju, a koji jedva čekaju sutra. Nije to samo kod Hrvata, to je i kod vas Bošnjaka. Zar mislite da bi Bakir Izetbegović bolje prošao kad ne bi bio više predsjednik SDA. Zato se oni moraju dogovoriti ako im je imalo stalo do svog naroda.”

Sadržaj se nastavlja ispod oglasa

Sukobe neće dozvoliti ni međunarodna zajednica ni NATO

O teritorijalnoj reorganizaciji BiH kaže: “Zaboravite ako mislite da će biti sukoba. To neće dozvoliti ni međunarodna zajednica ni NATO ni niko. Hrvatska je članica i EU i NATO-a. Hrvatska država treba pomoći Bosni i Hercegovini da uđe što prije i u NATO i u EU. Ali ako bi došlo do bilo čega, ako ćemo prijetiti jedni drugima, onda normalno da ja nikad neću napustiti svoj narod. Da bude najteže ja ću uvijek stati uz svoj narod, ali sam tu žalostan jer sam osjetio šta znači taj nesretni sukob. Ja ljubim jedan, drugi, treći narod i taj rat nikome nije donio dobro.”

Smatra da do teritorijalne reorganizacije BiH neće doći.

“Jedino ako su budale pa se ne dogovore. Dragan Čovič ne može krenuti u stvaranje trećeg entiteta ukoliko se Bakir Izetbegović i on dogovore neke stvari. Političari jedu i piju zajedno, dogovaraju se, ja mislim da imaju i neke zajedničke biznise. Nije njima loše, nego tako potkuruju svoje biračko tijelo da ne bi došla neka druga politička opcija. Ja vjerujem da će se morati dogovoriti i da idemo dalje, kako je Sanader nekada govorio. Treba gledati u budućnost i ja sam nesretan ako dođe do toga da jedni druge mogu preglasavati. Nije dobro da preglasavaju ni Srbi Bošnjake i Hrvate ni Bošnjaci Hrvate i Srbe ni Hvrati Srbe i Bošnjake. Po meni treba imati ista prava i u Sarajevu i u Mostaru i u Banjoj Luci i Hrvat i Bošnjak i pravoslavac. I onda će biti uredu. I nikakvo komadanje BiH. Nije to na stolu, nemojte se bojati toga. Praznom puškom prijetiti i pucati, nema od toga ništa. Ja se ne bojim takvih stvari. Uvijek treba biti pravi diplomata i razgovarati. U vrijeme najvećih sukoba Alija Izetbegović i Franjo Tuđam su razgovarali uvijek.”

Sadržaj se nastavlja ispod oglasa

Kada je riječ o Zoranu Milanoviću kaže da predsjednik Republike Hrvatske više nema ovlasti kakve su bile prije.

“Sastanak koji je imao sa Miloradom Dodikom imao je i sa Bakirom Izetbegovićem. Tu treba biti više mudrosti. Zagreb se mora okrenuti tamo gdje je sjedište BiH, razgovarati sa sva tri predstavnika sva tri naroda. I onda će jedino biti dobro. Milanović je veliki državnik. U duši nije loš čovjek. Mislim da trebaju i sa jedne i sa druge strane malo smanjiti tenzije.”

Ne vjerujem da će doći do podjele BiH

Ćesić ističe da su se svi uhvatili Izbronog zakona kao pijan plota.

Sadržaj se nastavlja ispod oglasa

“Bakir Izetbegović i Dragan Čović se dogovore da neće Bošnjaci birati Komšića, a ako ga izaberu samo će doliti još više ulja na vatru. Ja vjerujem da bošnjački narod neće dozvoliti. Može Bakir Izetbegović, ali neće bošnjački narod. Reći će pa što su nam potrebni sukobi sa Hrvatima. Pa većina Bošnjaka ima svoje vikendice po moru, većina Bošnjaka dolazi i puni proračun Republike Hrvatske. Prošla su vremena ratova i toga.”

Na pitanje da li vjeruje da će doći do podjele BiH, odgovara: “Nikakva podjela. Ja ne vjerujem da će doći do podjele BiH. BiH mora ostati jedinstvena. Kakva podjela, to neće dozvoliti nitko pa ni međunarodna zajednica na prvom mjestu. Herceg-Bosna se može oživjeti, ali onda je sukob. Treba napraviti sve da se ne dođe do tog sukoba. Dogovorit će se oni, kako dogovore kadrovsku križaljku kad treba svako svog gurati i da bude dobro i jednima i drugima. Kad bi znali neke stvari koje ja znam, koliko sve imovine imaju vani, ukradoše bogu nogu. Velike Hrvatine. Nije nama niko došao izvana da će pokrasti to. Prodali su za judne škude. U džepu svakom imaju po 50 miliona eura. Jer ih ne zanima narod. To su sve velike Hrvatine, veliki HDZ-ovci. To je problem i u Hrvatskoj kao što je kod vas. Velike Hrvatine su slični kao i veliki Bošnjaci. Zajedno se oni dogovaraju. Znam previše, ali nije još vrijeme. Doći će do promjena u Republici Hrvatskoj. E tu ja skidam kapu Zoranu Milanoviću. On je čist, čestit, nije korumpiran. A ti naši korumpirani političari, znate šta napravi međunarodna zajednica. Pusti vas da kradete i onda vam kaže kao što je Ivi Sanaderu – ukoliko ne podnesete ostavku u roku dva dana NATO će vas skinuti. To će doći i u BiH. Bojim se i jednima i drugima i trećima. Ja sam na onoj crnoj američkoj listi, na pravdi boga, pa znam šta znači biti i bez tekućeg računa i bez svega, ali me nitko nije uspio ušutkati je rne može me kupiti.”

Vjerujem da Komšič više neće biti izabran

Smatra da su i Čović i Izetbegović i Dodik vrlo blizu sankcija.

Sadržaj se nastavlja ispod oglasa

“Nisu to još sankcije kakve sam ja prošao na pravdi boga. Ništa su sankcije što vas stavi da ne možete putovati, zamrznut će vam imovinu u Americi.Pa nismo mi imovinu stjecali u Americi nego kada se donese zakon kao u Hrvatskoj, koji je neprovediv, da nema zastare za ratno profiterstvo, e onda će stradati puno političara. Potpuno će nove, mlade snage doći i ja se radujem tom trenutku.”

Kaže da vjeruje da će se političari u BiH dogovoriti jer u sličnoj situaciji su i jedni i drugi i treći.

“Kad vidim koga sad guraju, to je od zla oca, od gore majke. Tek bi tad bilo problema između Bošnjaka, Hrvata i pravoslavaca. Od svih tih Dragan je pametniji deset puta. On mora samo sjesti sa Bakirom Izetbegovićem, dogovoriti oko ovoga i nitko im više ne treba.”

“Nego šta će nego će biti BiH nakon 2. oktobra. Neće se nikada razići Dragan Čović, Bakir Izetbegović i Milorad Dodik. A možda će narod izabrati potpuno nove mlade političare koji su neopterećeni ratom. Doći će mladi koji će reći hajmo mi izgraditi ovu kuću, a kuća je BiH. I jedino je možemo graditi zajedno. Rješenje bošnjačko-hrvatskih odnosa u BiH je dogovor. I jedan i drugi moraju popustiti, a ne ko junci udarati od zid i vidjeti što je najotimalnije. Tu ne smije biti gubitnik niti dobitnik. Zajedno žive ovdje na ovim prostorima. Ništa se neće desiti poslije izbora. Vjerujem da Komšič više neće biti izabran”, zaključio je Ćesić.

Sadržaj se nastavlja ispod oglasa

Nastavi čitati
Marketing
Klikni za komentar

Ostavi odgovor

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

BOSNA I HERCEGOVINA

Ovo su zaključci zasjedanja PIC-a: Posebna pažnja posvećena secesionističkoj retorici vladajućih u RS

Objavljeno

na datum

Administator

Naglašavajući da provedba Općeg okvirnog sporazuma za mir i dalje predstavlja temelj za stabilnu, sigurnu i prosperitetnu Bosnu i Hercegovinu (BiH), Upravni odbor Vijeća za provedbu mira (Peace Implementation Council – PIC) podsjeća sve strane na njihovu obvezu da u potpunosti poštuju Opći okvirni sporazum za mir, sve njegove anekse i odluke visokog predstavnika. Upravni odbor još jednom potvrđuje svoje neupitno opredjeljenje za teritorijalni integritet i temeljnu strukturu BiH kao jedinstvene i suverene države, koja se sastoji od dva entiteta. Upravni odbor ponavlja da entiteti nemaju pravo na otcjepljenje od BiH i da oni pravno postoje samo na osnovu Ustava BiH.

Upravni odbor podsjeća vlasti u BiH da je Ustav BiH sastavni dio Općeg okvirnog sporazuma za mir i da su odluke Ustavnoga suda BiH konačne i obvezujuće i moraju se provoditi. Upravni odbor još jednom potvrđuje svoju punu podršku visokom predstavniku u osiguranju punog poštivanja Općeg okvirnog sporazuma za mir u BiH i provedbi njegovoga mandata u skladu s Aneksom 10 i odgovarajućim rezolucijama Vijeća sigurnosti UN-a, što ostaje nepromijenjeno. Upravni odbor podvlači da međunarodna zajednica i dalje zadržava potrebne instrumente za osiguranje provedbe Općeg okvirnog sporazuma za mir.

Upravni odbor PIC-a naglašava potrebu za punom provedbom programa 5+2, što je i dalje uvjet za zatvaranje Ureda visokoga predstavnika.

Sadržaj se nastavlja ispod oglasa

Politički direktori Upravnog odbora (UO) Vijeća za provedbu mira (Peace Implementation Council – PIC) sastali su se 5. i 6. decembra 2023. u Sarajevu kako bi razmotrili stanje u pogledu provedbe Općeg okvirnog sporazuma za mir u Bosni i Hercegovini (u daljem tekstu: Mirovni sporazum). Posebna pažnja je posvećena secesionističkoj retorici vladajuće koalicije u Republici Srpskoj (RS) i podrivanju ustavnog poretka BiH, uključujući i pokušaje da se pogrešno okarakterizira međuentitetska linija razgraničenja.

Tokom dvodnevne sjednice, politički direktori UO PIC-a razgovarali su i o izazovima koji ugrožavaju demokratski sistem, s posebnim osvrtom na korupciju, izborne krađe i kršenja ljudskih prava, te načinima na koje se ovi izazovi mogu rješavati. Politički direktori UO PIC-a su posebno zahvalni na izlaganju izvršne direktorice Transparency Internationala BiH Ivane Korajlić, kao i na razgovorima sa Jelenom Trivić, predsjednicom Narodnog fronta, Slavenom Ragužem, predsjednikom Hrvatske republikanske stranke, te Predragom Kojovićem, predstavnikom Naše stranke.

Upravni odbor PIC-a pozdravio je jednoglasnu odluku o produženju mandata EUFOR-a/misije Althea koju je Vijeće sigurnosti UN-a donijelo 2. novembra 2023. godine. Misija EUFOR/Althea je od vitalnog značaja za pružanje podrške lokalnim vlastima u održavanju mirnog i sigurnog okruženja u BiH.

Evropska komisija je 8. novembra preporučila Vijeću EU otvaranje pristupnih pregovora s BiH, nakon što se postigne neophodan stepen usklađenosti s kriterijima za članstvo u EU. UO PIC-a poziva organe vlasti BiH da ubrzaju proces pristupanja EU tako što će usvojiti i provesti reforme kojima će se ojačati demokracija, učvrstiti vladavina prava, suzbijati sveprisutna korupcija i promovirati održivi ekonomski rast.

Sadržaj se nastavlja ispod oglasa

Upravni odbor PIC-a najoštrije osuđuje flagrantne napade vladajuće koalicije RS-a na Mirovni sporazum i ustavno-pravni poredak BiH, što predstavlja direktnu prijetnju suverenitetu, teritorijalnom integritetu i multietničkom karakteru zemlje, te regionalnoj stabilnosti. U tom kontekstu, UO PIC-a podsjeća da napadi na Ustavni sud BiH ugrožavaju Mirovni sporazum i ustavni poredak BiH. UO PIC-a poziva oba entitetska parlamenta da u kratkom roku imenuju sudije kako bi Ustavni sud BiH opet bio u svom punom sastavu i mogao efikasno funkcionirati.

Nadalje, napadi na visokog predstavnika i podrivanje njegovih aktivnosti značajno utječu na provedbu civilnih aspekata Mirovnog sporazuma. UO PIC-a poziva RS da odmah odustane od svoje politike nepriznavanja i nesarađivanja sa visokim predstavnikom. UO PIC-a upozorava da je poštivanje Mirovnog sporazuma obaveza i očekuje od vlasti RS-a da konstruktivno sarađuju sa visokim predstavnikom.

UO PIC-a nadalje poziva vlasti RS da prekinu sa svim aktivnostima koje ograničavaju politički pluralizam, ugrožavaju slobodu medija, ograničavaju slobodu govora, ograničavaju civilno društvo ili stigmatiziraju manjine. Ovakvi postupci nisu primjereni demokratskom društvu i u suprotnosti su s više puta ponovljenim opredjeljenjem rukovodstva RS-a da dalje rade na napretku prema evropskim integracijama. UO PIC-a poziva Narodnu skupštinu RS da ne usvoji Nacrt zakona o posebnom registru i transparentnosti rada neprofitnih organizacija, te da poništi svoju odluku kojom se kriminalizira kleveta.

UO PIC-a pozdravlja napore vlasti FBiH na ponovnom uspostavljanju funkcionalnosti ovog entiteta. Usvajanje tri ključna zakona u oblasti energije i Zakona o zaštiti civilnih žrtava rata u Parlamentu Federacije predstavlja pozitivan početak. UO PIC-a poziva vlasti FBiH da u kratkom roku nastave ostvarivati konkretne rezultate za dobrobit građana.

Sadržaj se nastavlja ispod oglasa

U vezi sa prioritetima pred bosanskohercegovačkim vlastima navedenim u ranijim komunikeima UO PIC-a, a posebno u onom od 7. juna 2023. godine:

UO PIC-a izražava žaljenje što odredbe koje se odnose na izborni integritet u Izbornom zakonu BiH još uvijek nisu izmijenjene u skladu s međunarodnim standardima i pozitivnim primjerima iz prakse prema preporukama OSCE/ODIHR-a, GRECO-a i Venecijanske komisije. UO PIC-a poziva vlasti BiH da ovaj zadatak završe što je prije moguće kako bi se omogućilo da lokalni izbori u oktobru 2024. godine budu održani u uvjetima poboljšane transparentnosti i integriteta izbora. Slobodni i pošteni izbori su neophodni za funkcionalnu demokraciju.

UO PIC-a pozdravlja završetak ekspertskog procesa o državnoj imovini pod pokroviteljstvom OHR-a. UO PIC-a ohrabruje glavne domaće aktere da iskoriste zaključke ovog procesa kako bi se došlo do prihvatljivog i održivog rješenja za pitanje državne imovine, što je i jedan od ciljeva Programa 5+2. UO PIC-a ostaje i dalje opredijeljen za pružanje podrške inkluzivnom političkom procesu kako bi se postigao taj cilj.

UO PIC-a snažno podstiče vlasti BiH da do kraja godine usvoje financijski adekvatan državni budžet za 2024. godinu, kako bi se osigurala sposobnost svih državnih institucija

Sadržaj se nastavlja ispod oglasa

da pravilno funkcioniraju i ispunjavaju svoje ustavne i zakonske obaveze, uključujući i one koje proizlaze iz evroatlantskih integracijskih procesa. UO PIC-a poziva vlasti BiH da se dogovore o dugoročnim rješenjima za pravni status i financiranje kulturnih institucija na državnom nivou, posebno onih koje čuvaju historijsko naslijeđe zemlje, te da se suzdrže od njihove politizacije.

Upravni odbor PIC-a održat će svoj sljedeći redovni sastanak 4. i 5. juna 2024. godine.

Sadržaj se nastavlja ispod oglasa
Nastavi čitati

BOSNA I HERCEGOVINA

Snijeg stvorio probleme na cestama širom BiH, saobraćaj se odvija otežano

Objavljeno

na datum

Administator

Na brojnim magistralnim putevima u Bosni i Hercegovini snijeg je jutros stvorio velike probleme, a saobraćaj se odvija usporeno.

Prema izvještaju BIHAMK-a, na dionicama u nižim predjelima kolovoz je mokar ili zasniježen, dok na pojedinim dionicama u višim predjelima ima snijega na kolovozu i saobraćanje je usporeno.

Tu se izdvajaju putevi Tuzla-Bijeljina (Banj Brdo), Sarajevo-Tuzla (Karaula), Vlasenica-Han Pijesak (Han Pogled), Gacko-Tjentište (Čemerno), Turbe-Karanovac i Sarajevo-Foča (Rogoj), te šire područje Romanije.

Sadržaj se nastavlja ispod oglasa

Također, naglašeno je kako je na ovim dionicama moguća i poledica. Zbog svega, česti su i zastoji teretnih vozila.

Kada je riječ o vremenskim prilikama u BiH u narednim danima, podaci Federalnog hidrometeorološkog zavoda za četvrtak ukazuju na pretežno oblačno vrijeme.

U nizinama centralne i istočne Bosne povremeno sa slabom kišom ili susnježicom, a u višim područjima sa slabim snijegom. U Hercegovini u jutarnjim satima je moguća kiša.

U petak u većem dijelu zemlje očekuje se pretežno sunčano vrijeme sa mrazom.

Sadržaj se nastavlja ispod oglasa

Nastavi čitati

BOSNA I HERCEGOVINA

Tužilaštvu dostavljen izvještaj o krivičnom djelu zbog štete nanesene Fabrici duhana Sarajevo

Objavljeno

na datum

Administator

Komisija za vrijednosne papire FBiH dostavila je Kantonalnom tužilaštvu Kantona Sarajevo izvještaj o počinjenom krivičnom djelu protiv pravnih i fizičkih lica iz BiH i Austrije zbog postojanja osnova sumnje u činjenje krivičnih djela: nesavjesno privredno poslovanje, zaključenje štetnog ugovora i zloupotreba položaja i ovlaštenja, u vezi poslovanja FDS d.d. Sarajevo.

Navode da je na osnovu obavljenog nadzora utvrđeno postojanje osnova sumnje da su određena fizička i pravna lica, u periodu od 2016. do 2023., pripremala i realizirala aktivnosti tako što su koristili svoj položaj, propuštali poduzeti dužne radnje i ovlasti, poduzimali nezakonite aktivnosti, koristeći pritom privredni subjekt koji je pod njihovim preovlađujućim uticajem i kontrolom, a sve s ciljem pribavljanja protupravne imovinske koristi sebi i drugome, odnosno nanoseći štete privrednom subjektu FDS d.d. Sarajevo (Badeco Adria d.d. Sarajevo).

Imovinu i novčana sredstva spomentuog društva osumnjičena lica su kasnije koristila za pokrivanje obaveza povezanih pravnih i fizičkih osoba, zaključujući sporne pravne poslove velikih novčanih vrijednosti u kojima se društvo pojavljivalo kao garant tih pravnih poslova, a sve na osnovu spornih odluka upravljačkih struktura koje su bile na štetu društva, a u korist povezanih osoba. Navedenim aktivnostima je pored ostalog omogućeno da se sredstvima FDS d.d. Sarajevo steknu dionice društva kroz različite postupke.

Sadržaj se nastavlja ispod oglasa

S tim u vezi, Komisija je nadležnom tužilaštvu dostavila Izvještaj o počinjenom krivičnom djelu protiv pravnih lica iz Austrije i BiH, te fizičkih lica inicijala A.W. iz Beča, Austrija, E.M. iz Sarajeva, M.P.S. iz Beča, Austrija i M.P. iz Beča, Austrija, zbog postojanja osnova sumnje u vršenje različitih krivičnih djela iz Krivičnog zakona FBiH, među kojima su nesavjesno privredno poslovanje, te zloupotreba položaja i ovlaštenja, saopćeno je iz te institucije.

Nastavi čitati
Marketing
Marketing

U fokusu