Policijski timovi rano jutros započeli su istovremene pretresi na 13 lokacija na području Visokog, sedam lokacija na području Kantona Sarajevo i dvije lokacije na području Tuzlanskog kantona u okviru akcije “Meta”.
Radi se o nastavku opsežne policijske akcije kodnog naziva “Meta”, koju sprovodi Uprava policije Ministarstva unutrašnjih poslova Zeničko-dobojskog kantona i koja je usmjerena na lišenje slobode i procesuiranje osoba koje se sumnjiče za izvršenje krivičnih djela: “Neovlaštena proizvodnja i stavljanje u promet opojnih droga”, “Odavanje službene tajne”, “Zloupotreba položaja ili ovlašćenja” i “Nadriliječništvo”.
Sadržaj se nastavlja ispod oglasa
“Aktivnosti u okviru akcije ‘Meta’ se poduzimaju u saradnji i pod nadzorom Kantonalnog tužilaštva Zeničko-dobojskog kantona te se postupa po naredbama općinskih sudova u Zenici i Visokom, a današnje aktivnosti se provode u saradnji sa policijskim timovima Federalne uprave policije, Uprave policije Ministarstva unutrašnjih poslova Kantona Sarajevo i Uprave policije Ministarstva unutrašnjih poslova Tuzlanskog kantona”, kazali su iz MUP-a ZDK.
Tokom pretresa osam osoba je uhapšeno i stavljeno pod kontrolu, dok se za dvije osobe intenzivno traga i radi na njihovom lociranju.
Više detalja o rezultatima same akcije biće poznato u toku dana, po okončanju naznačenih aktivnosti.
Sarajevski snimatelj Emir Džanan oglasio se na Facebooku gdje je podijelio šokantnu priču o svom ocu Mirsadu koji nije dočekao da dobije odobrenje za lijek koji mu je bio neophodan.
Njegovom ocu je u februaru ove godine bio dijagnosticiran hepatocelularni karcinom G1 i tada mu je indicirana terapija lijekom “Sorafenib”.
Sadržaj se nastavlja ispod oglasa
Cijeli život radio
Procedura da pacijent dobije lijek je, pazite sad ovo, da s Onkologije KCUS pošalju dokumentaciju u Federalni zavod zdravstvenog osiguranja, tj. na Fond solidarnosti koji je kao osnovan za ovakve pacijente i onda se početkom svakog mjeseca sastane jedna komisija i odlučuje ko će dobiti neki lijek, a ko neće.
S Onkologije su odmah poslali dokumentaciju i već početkom marta je komisija zasjedala i odlučila da moj tata neće dobiti lijek. Zasjedala je i u aprilu i u maju i u junu i u julu i avgustu, ali lijek nikada nije dobio. I tako, dok se neko igrao Boga i odlučivao ko zaslužuje da živi, a ko ne, moj tata je umro – napisao je Džanan.
On je naveo kako je porodica u međuvremenu odlučila da nabavi lijek, da ga kupi. Našli su jednu kutiju u apoteci Dina, koja je koštala 5.700 KM. Zahvaljujući prijateljima, Džanan i porodica su pronašli isti lijek u Turskoj za 2.000 KM. Nažalost, njegov otac je tada već bio preslab i doktor je rekao da ne bi podnio terapiju.
Nakon toga, naš zdravstveni sistem jednostavno pušta čovjeka da umre. Tako je i bilo, umro je kući u 62. godini okružen porodicom.
Sadržaj se nastavlja ispod oglasa
Ono s čime ne mogu da se pomirim je da čovjek koji je cijeli život radio i pošteno zaradio penziju nije dobio priliku da se bar pokuša liječiti.
Sve odrađeno “po zakonu” Ako neko želi da se bavi ratnim zaslugama, odradio je i to, od prvog do zadnjeg dana. U septembru 1992. je ranjen dok je izvlačio tijela svojih mrtvih saboraca u Azićima. Nakon toga, Igman, Nišići, itd. itd., mada nikad to nije ni spomenuo negdje gdje bi imao pravo na bilo kakvu prednost ili povlasticu. Nije uopšte volio pričati o ratu.
Boli me najviše što je sve ovo odrađeno “po zakonu”, bez ikakve i bilo čije odgovornosti. Od doktora koji hladno propiše terapiju, gleda te u oči, a zna da je nećeš ni dočekati, ljudi koji sjede u toj komisiji i biraju čiji život je manje ili više vrijedan do kompletnog sistema i mafije koji ne da ne liječe nego profitiraju na bolesti i na kraju ubijaju svoje sugrađane.
Sadržaj se nastavlja ispod oglasa
Što se mog tate tiče, ostaje sjećanje na dobrog i hrabrog čovjeka koji je do zadnjeg trenutka u sebi imao onu dječiju razigranost kao na ovoj slici dok je 70-ih skakao po krovovima zgrada Koševskog Brda glumeći Supermana. Nažalost, ovdje bi i Supermana ubili – napisao je Džanan.
Tužilaštvo BiH predložilo je Sudu BiH da se uhapšenom Robertu Radonjiću, pripadniku OSA-e i pripadniku Granične policije Milošu Lukajiću odredi kućni pritvor.
Kako je portal “Avaza” ranije objavio, Robert Radonjić, je pripadnik OSA-e BiH i šef kancelaracije tajne službe u Banja Luci. Za uhapšene Srđana Rađevića i Davorina Popovića zatražen je pritvor do mjesec dana.
Sadržaj se nastavlja ispod oglasa
Oni su uhapšeni zbog odavanja tajnih podataka pripadnicima narkomafije. Također, oni se dovode u sumnju da su pripadnici grupe Bojana Cvijetića, bivšeg savjetnika Dragana Mektića, koji je u pritvoru sedam mjeseci.
Podsjećamo nakon hapšenja Cvijetića kod njega su pronađeni povjerljivi dokumenti OSA-e, prenosi Dnevni Avaz.
Da je živ, danas bi Dženan Memić zajedno sa svojom porodicom i prijateljima proslavio svoj 28. rođendan. Dženan je tog kobnog 8. februara 2016. godine napadnut u Velikoj aleji na Ilidži, a sedam dana kasnije podlegao je povredama u bolnici.
I ovaj rođendan će njegovi najbliži proslaviti dok krivci za njegovu smrt i to što više nije s njima još slobodno šetaju i nisu procesuirani.
Sadržaj se nastavlja ispod oglasa
Njegov otac Muriz i sestra Arijana zajedno sa advokatom Ifetom Feragetom vode bitku za pravdu i neće odustati sve dok ne otkriju istinu i kazne krivce za smrt Dženana, za kojeg komšije, prijatelji i svi koji su ga poznavali imaju samo riječi hvale.
Povodom njegovog rođendana, oglasili su se na stranici “Pravda za Dženana Memića”.
Čisto srce može nebo dotaći. Čisti život, primjer može postati…
I ruke od svile, što najdraže su bile… čekaju, da me zagrle, kad’ i mene, voljeni pozove. Živiš u našim srcima – napisano je na stranici.
Podsjetimo, u Sudu BiH se zbog njegovog ubistva sudi se bivšoj djevojci stradalog mladića Alisi Ramić (djevojačko Mutap), njenom ocu Zijadu Mutapu, dvojici policajaca Hasanu Dupovcu i Josipu Bariću, te Muameru Ožegoviću – radniku hotela “Kristal”, prenosi Dnevni Avaz.